Yandex mi? Özenti gençlik

Yandex mi? Özenti gençlik

Yandex mi?

Değişen ve gelişen internet dünyasında yeni tomurcuklanmalar var.Herkez “Duydun mu? Yeni Türk arama motoru çıkmış” diyor. Bende kendi kendime sevindim bir an….

Ama işin iç yüzü… Çok da iç açıcı değil.

İlk başta eleştireyim.Bir kere her şey bir arada.Neymiş efendim haber başlıkları, hava durumu, harita,mail ooo…

İnsan neye bakacağını şaşırıyor bir an.Kafası karışıyor.

İkinci olarak başlıkta belirttiğim gibi “özenti gençlik”.Bizim yandex gitmiş google amcamıza özenmeye çalışmış.Ama açıkçası sonuç berbat, hatta… neyse

Şekil A

 

 

 

 

 

 

 

Sonra şekil A’daki gibi “«hibestil» sorgusunu diğer arama motorlarında ara” dedikten sonra kendi ismini tekrar yazıyor.Çok ayııp..

Birde bölge ayarları ayrı bir mesele.Varsayılan değer olarak Adana ilimizi almış.Hoop bizim başkentimiz “Ankara”.Yada En çok insan İstanbul ilimizden internete giriyor.Hiç olmassa  google amcamızdan konum tespit sistemine benzer bir şeyler yapsaydınız.

Çeviri sistemi fena değilden kötüye yakın bir değer.Çevirmek  istediğinizi anlamıyor 🙂

Ama beta sürüm olduğu için affediyoruz.

Gelelim mail sistemine…

Mail arayüzü

Ara yüzünü çok beğendim.Ama iç yüzünü bilemem.

Son olarak şunları hatırlatayım;

1.Yandex, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır.

(Ama yönetim kadrosu; Arkady Volozh, Ilya Segalovich, Alexander Shulgin ve Alisher Hasanov arkadaşlarımız sanırım rus)

2.“Yandex” İsmi (1993)“Yandex” ismini şirketin baş kurucularından ikisi, Ilya Segalovich ve Arkady Volozh koydu. O sıralarda Ilya yeni teknolojinin temelini tanımlayacak farklı kelimeleri deniyordu. Sonunda Rusça birinci tekil şahıs zamiri “я” “Ya” kökünden “Yandex” ismini türettiler. Bu isim önceleri “Yet Another iNDEX” (bir dizin daha) ifadesinin kısaltması olarak kullanılıyordu. Günümüzde “yandex” ismi Rusça konuşulan ülkelerde web aramasıyla eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Milyonlarca kişi internette ve özel web hizmetlerinde istediği bilgiye erişmek için her gün Yandex’i kullanılıyor.(Ama Türkiyemizde “Google amca”mızın ayrı bir yeri var.Yani google amcamızın tahtını sallatırmayız.)3.“Yandex” isminin kökeni

 “Yandex” ismini 1996 yılında, bugün Yandex’in Teknoloji Direktörü olan Ilya Segalovich ve yine bugün şirketin CEO’su olan Arkadiy Volozh koydu. Ilya ve Arkady sahip oldukları arama teknolojisinin özünü yansıtacak bir isim arıyordu. Böylece İngilizce “to index” fiilinden hareketle “yet another indexer” (bir dizin oluşturucu daha) ifadesini kısaltarak “Yandex” ismini türettiler. “Index”in ilk harfini Rusçadaki “Я” harfiyle değiştirdiler. “Я”, Kiril alfabesine özgü bir harf olmanın yanı sıra İngilizcede birinci tekil şahıs “ben” zamirini ifade eden “I” harfine de karşılık geliyor. “Я”, aynı zamanda, dille ilgili anlamında “языковой” kelimesinin baş harfini oluşturuyor. Böylece “языковой” ile “index”in birleşimi olan “Яndex” ismi türetilmiş oluyor. Dil indeksi anlamına gelen “Яndex” (Yandex) halk arasında da bu anlamda kullanılıyor.

“Yandex” ismi, arama motorunun Softool fuarında 1997 yılında tanıtılmasının ardından Rusça konuşulan ülkelerde kullanılmaya başladı. Yandex’in kullanıcı sayısı artınca Yandex ismi de Rusçaya yerleşti. Günümüzde bu ismi duymayan bir Rus bulmak zordur. Kullanıcılar bir sorunun cevabını aradıklarında Yandex’e başvurur. Bugün, bir soruya hızla cevap bulmak isteyen kişiye “Yandex’e sor” demek Rusçada yaygın bir kullanımdır.

(Bu yüzden Türkiye’de sempati oluşturamazlar.Bence)

Sonuçta biz Yanex’i beğenmedik.

Bize orjinal Made in Turkey arama moturları lazım.

 

 

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : Google amca, Google rakip, Özenti gençlik, Rus ama Türkmüş, Yandex, Yandex mi? Özenti gençlik,
adet güzel yorum :)
  1. Çok eleştirmissin gerçekten.Yandex ülkemizde yeni zaten herkez googlenin yerini tutmayacağını biliyor.Acımasız olmayalım lütfen 😉

    • 3-29-11cipspaketlerindetasoarayancocuk der ki: Şairimiz burda yurt hayatının ebegfcmecisinden falan filanından bahsetmiş sen yidnee de bi rfcya tabirlerine de bak hocam profesyonel yardım gerekebilir 0Ağzının Payını Ver

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Lirası Simgesi

Türk Lirası Simgesini Kullanmak Klavyelerde AltGR – T tuşuna basılarak çıkıcak olan bu simte Ctrl-Alt-T tuşu ilede çıkıcak.

Kapat