WordPress Temaya Özel Bileşen Yapımı

WordPress Temaya Özel Bileşen Yapımı

WordPress temaların görünüm olarak kalitesi yanında işlevselliği de temanın kalitesi açısından önemli. Temanın işlevselliği bize sağladığı özel yapılı sayfalar, kısa kodlar (shortcodes) ve bileşenler ile sağlanabilir. Bu dersimizde tema yaparken çoğu kişinin zorlandığı temaya özel bileşen yapımını öğreneceğiz.

WordPress’de Temaya Özel Bileşen Nasıl Yapılır?

Temaya özel bileşen yaparken functions.php‘ye eklememiz gereken kodlarımız bulunuyor.Bu kodları Functions.php‘de uygun yere yapıştırın. “Kodlar Buraya” yazan yere ise bileşende bulunmasını istediğiniz görünecek kodları yazmalısınız.

'widgetl', 'description' => __('Amaçı.', 'hibestil') );

/* Create the widget */
$this->WP_Widget( 'hibestil_bilesen_widget', __('Bileşen ismi', 'hibestil'), $widget_ops );
}

function widget( $args, $instance ) {

?>
KODLAR BURAYA

Bu bileşende hali hazırda yapılacak ayar yok. Lütfen admin panelinize bakın.

Bu kodlar ile başlangıç boyutunda temanıza özel bileşenler yapabilirsiniz.Fakat işe biraz daha heyecan ve pratik katmak isteyenler için bir kaç  bileşen örneği yapalım.

Örneğin rastgele bir yazı gösterecek bir bileşen için bize rastgele yazı gösteren bir kod gerekiyor. Kodlar buraya kısmına rastgele yazıların kodunu yapıştırdığımızda artık sidebar’ınıza ekleyebileceğiniz bir rastgele yazıların gösterildiği bir bileşene sahip olacaksınız.

ID;
$args = array(
'orderby' => 'rand',
'showposts'=>5,
'post__not_in'=>array($postid)
);
query_posts($args);
echo '';
?>

Bu şekilde hayal gücünüzü de işin içine katarak etkileşimli ve işlevsel bileşenler oluşturabilirsiniz. 

Fakat bu kodlarda dikkat edilecek birkaç nokta bulunmakta. Yeni oluşturduğunuz her bileşen için hibestil_bilesen_widget ismini değiştirmeniz gerekiyor. Örneğin temanıza 2 adet bileşen eklediniz.Bunlardan ikisininde ismi aynı olursa function.php’de hatalar ile karşılaşırsınız.

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Etiketler : rastgele yazı bileşeni yapımı, wordpress bileşen yapımı, wordpress temaya özel bileşen ekleme, wordpress temaya özel bileşen yapımı, wp temaya bileşen yapımı,
adet güzel yorum :)
  1. Selam 🙂

    Kullandığım bir sitenin temasında sağ sidebarda son haberler diye bir bileşen vardı resimleri küçülterek çıkaran bir tablo ile sıralı gösteriyordu. Bunu bir arkadaş isteğim üzerine istediğim herhangi bir kategoriyi gösterecek şekilde kodu hazırladı ve config.php dosyasına ekledik. Sidebarda da kodu ekledik. Artık orada id no değiştirerek istediğim kategoriti yayınlayabiliyorum. Resimlere tıklayıncada ilgili yazıya geçiş yapıyor. Bunlarda sorun yok 🙂

    Sorunum; kategoriden son 5 yazı için gösterim ayarladık ama kategoride ayrıca 15 konu daha var. Tabi kategorideki diğer konuları gösteremiyorum başlıkta link atanmadığı için. Bileşenin üstündeki kategori adını yazdığım yere nasıl o kategori linkini tanımlayabilirim? Teşekkürler (:

    • Anladığıma göre bileşende değişiklik gerekli. Custom Wp bileşenleri başlık linkini desteklemez. Dolayısıyla bileşene artı olarak başlık(kategori adını yazdığınız yer) ve başlık url’si özellikleri eklenmeli.

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
responsive tasarım
Web Tasarımcılar İçin Responsive Şablon

Web tasarım dünyası hızla gelişiyor. Geliştikçe kullanım alanları telefon ,tablet gibi artarak farklı çözünürlükteki ekranların ortaya çıkmasını sağlıyor. Yaptığımız tasarımların...

Kapat