WordPress tema Özellestirme

WordPress tema Özellestirme

İşletmeler ve web sitesi sahiplerinin giderek artan sayıda müşterileri ve web sitesi ziyaretçileri ile bir iletişim aracı olarak bloglar kullanıyor. İş için zaten bir web sitesi varsa bir yeniden tasarımı, eksiksiz ve blog geliştirilen sahip binlerce dolar ödemeden yapmadan mevcut web görünümü ve deneyimi ile eşleşen bir bloga sahip olmak mümkündür. WordPress kullanarak sorunsuz blog tema yapabilirsiniz.Öncelikle isterseniz aşağıdaki vidolara göz atın.

Video 1(ingilizce)


Video 2(türkçe)

Neden web sitenizin geri kalanı ile eşleşen bir bloga sahip olmak önemlidir?

 

1 – Web sitenizde çekici tasarım, ziyaretçilerinizin sitenizde gezerken tutarlı bir deneyim ve mesaj vermek için yardımcı olacaktır.
2 – Profesyonel bir görünüm sitenin geri kalanında eşleşen özelleştirilmiş bir tema oluşturarak yapılabilir.
3 – Sitenizi tutarlı bir tasarıma koruyarak ziyaretçilerin blogunuzdan ziyade tasarım ve düzen değişiklikleri odaklanmaktansa içeriğe odaklanmasını sağlayacaktır.
4 – Birçok WordPress teması, yüzlerce veya binlerce web siteleri tarafından kullanılan özel temalardır  bu da onlara iş için benzersiz olacaktır.

 

WordPress Temaları Anlamak

WordPress nasıl çalışır aşina değilseniz düzenleme ve WordPress temaları özelleştirmek çok korkutucu olabilir. Esasen, bir WordPress blogunuzda bir yazı görüntülerken tema içinde  farklı dosyaları bir arada görüyoruz. WordPress onları ziyaretçinin ne aradığını ve ekranda ne olması gerektiğini belirleyen birer php fonksiyonudur.
WordPress sistemi php’ye çok bağlı olmasına rağmen, tema düzenlemek için php bilgisi gerekmez. Kodlama php kısmıdır ve kod kolayca tanınabilen porsiyonlar halinde bulunur. Php etrafında html php kodlama değiştirmeden web sitenize temasını özelleştirmek için değiştirilebilir. Bu yazıda ayrıntılarına girmeden olmayacak, bu yüzden WordPress ile ilgili bilgi ve belgelere ihtiyacınız varsa WordPress Codex bakın.
Yukarıda dediğim gibi, WordPress blog sayfanızın farklı bölümleri için ayrı dosyalar kullanır. Header (blog yazısı üzerinde bulunan sayfanın kısmı) header.php dosyasından gelir. (Eğer bir web siteniz ya da kategori sayfasına bakarak eğer veya mesaj) blog yazısı MySQL veritabanınından geliyor demektir.Temalar sol veya sağ, blog yazısı yanında görüntülenen sidebar.php dosyasını içerir. Ve footer.php dosyasını post ve kenar çubuğu altında görünen bilgiler içerir.
Bunlarla beraber başlık, kenar çubuğu ve altbilgi dosyalarınız (bazı temalar bazı durumlarda kenar çubuğu gösterme ayarlanmış olsa da) her sayfaya uygulanan bir şablon oluşturur. Şablona benzer yapısı olduğundan, header.php, sidebar.php ve footer.php yaptığınız herhangi bir değişiklik tüm sayfalarınızın yansır.Bu yüzden değişiklik yapmak için biraz php bilginize, yedekleme becerinize ve cesaretinize ihtiyacınız olacak. 🙂

Bu makale boyunca biz Ben, Kubrick temasının bir istemci için özelleştirilmiş bir örneğini inceleyeceğim. Özelleştirme, mevcut web sitenize uyacak şekilde yapıldı. Bu resim hangi sayfa bölümleri WordPress dosyalarını göstermektedir
Bu dosyaları tarayıcıda görüntülemek için yapmanız gereken tüm mevcut web sitenize eklemek.

Wp tema özelleştirme 3

Wp tema özelleştirme 3

WordPress Kurulumu

Eğer WordPress kurulu değilse http://wordpress.org/download indirebilirsiniz.
WordPress’de temalar, Standart (ayrıca Kubrick‘in olarak bilinir) ve Classic ile birlikte geliyor. oluştururken veya kendi temanızı özelleştirirken Kubrick teması iyi bir başlangıç tercihidir. Bu binlerce blogcu tarafından kullanılmış olup, temiz ve geçerli kodlama ile oldukça basit bir temadır.
http://themes.wordpress.net ’ten ücretsiz temalar bulabilirsiniz.İngilizce diye korkmayın Türkçe siteler de var.Google’ye sormanız yeterli.

Tasarım

Yazıdan sonra WordPress’inizi özelleştirme,mevcut web sitenizin görselleştirmek, bir başlık, bir gövde (blog gönderileri), bir kenar çubuğu ve altbilgi kısımlarını düzenlemek, eklemek ve çıkarmak mümkün olacak.

Eğer Kubrick ile çalışıyorsanız, header.php dosyası da sayfanın arka plan görüntüsü için CSS kodunu içerir. Büyük olasılıkla Kubrick’in arka plan görüntüsünü değiştirmek isteyeceksiniz.
Mevcut web sitesi zaten kenar çubuğu  vardır. Sidebar , çeşitli sayfalara metin bağlantıları, formu bir e-posta işareti, ya da hemen hemen her şey içerebilir. Mevcut sidebar’a bu bazı şeyleri blogunuzdaki kenar çubuğuna dahil etmek isteyeceksiniz. Varsayılan blog sidebar blogunuza Mesajları kategorize bir arama kutusu, sayfalara bağlantılar, bir blogroll (diğer bloglara bağlantılar) ve giriş link ve bazı meta verileri içerir.
Kenar çubuğunuzda, açık sidebar.php içerik eklemek için. Varsayılan Kubrick teması ile çalışıyorsanız kenar çubuğunuzda bir sırasız liste; öncelikle  php ve html kodundan oluşur. Php kodlama  kategoriler ve arşiv sayfalarına bağlantılar oluşturmak için kullanılır.

Eklemek istediğiniz herhangi bir html kenar çubuğu eklenebilir, ama php kodu içine konulmamalıdır.Örneğin, blog tema biz ziyaretçilerin e-posta (FeedBurner tarafından sağlanan bir hizmet) tarafından blogumuza kaydolmak için bir form eklenebilir. Bu durumda biz sadece kenar çubuğunun altındaki, FeedBurner tarafından sağlanan formu için kod ekleriz. Eğer eklediğiniz kodlama html varsa zaten orada engel değildir.Emin olarak sayfayı sürekli yenileyin.
Ayrıca istemediğiniz kenar çubuğu öğeleri kaldırabilirsiniz. Eğer bir arama kutusu istemiyorsanız, searchform.php den küçük bir parça çıkarmak yeterli.
Altbilgi de aynı şekilde düzenlenir. Kubrick tema için footer.php dosyası çok az kodlama içerir. Footer.php içinde php kodlama blogunuzun adını toplamak ve RSS beslemesi için bir bağlantı sağlamak isterseniz kodlama çıkarılabilir ve sizin altbilgi için kullanmak istediğiniz herhangi bir html buraya girilebilir.

wp tema özelleştirme 2

wp tema özelleştirme 2

Stil Sayfası Düzenleme

Her WordPress tema CSS dosyası, style.css içerir. Bu dosya tüm tema görünümünü kontrol eder. Temanızı özelleştirmek için yapacağınız değişikliklerin çoğu style.css ile yapılacaktır.
Temayı özelleştirmek için çalışırken Kubrick’deki stil sayfası derece kullanıcı dostudur.

Css(Basamaklı Stil Sayfaları)Gerekli olanlar aşağıdaki kategorilerde ayrılmıştır:
– Tipografi ve renk
– Yapısı
– Başlıkları
– Görüntüler
– Listeler
– Form elemanları
– Yorumlar
– Kenar Çubuğu
– Takvim
– Çeşitli etiketler ve sınıfları

Bu kategorileme türü ile değişiklik yapmak için aradığınızı bulmak çok daha kolaydır.
Varolan bir blogunuz varsa şu anda blogunuza tema olarak seçili iken bir tema değişiklikler yapmak için çalışmayın. Benim önerim test amaçlı kesinlikle sitenizde bir klasöre WordPress blog yüklemeyin. Stil sayfası ve php dosyaları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu şekilde, tema nasıl göründüğünü görmek için bunları güncelleştirmek ve mevcut günlüğü ile herhangi bir probleme sebep olacağını düşünmenize gerek yok.

Öneri: Chrome’un anında düzenleyicisin deneyin! (Sağ tık+Öğeyi denetle)

Bir WordPress tema için CSS dosyasını başka herhangi bir CSS dosyası ile aynı şekilde çalışır.
Bizim örneğimizde sitede her şey hepimiz başlık div içinde bulunan, başlık dosyasını, resim, navigasyon ve arama kutusuna eklenir. Header.php özelleştirmek için biz o yükseklik ve genişlik başlık div bizim ihtiyaçlarını karşılamak için, hem de arka plan görüntüsü ve rengi değişen dosya. CSS ile çalışmaya alışkın, bu işlem çok zor değildir.

Uygun dosya ve CSS dosyası ile bir defada bir parça üzerinde çalışın. Her parça tamamlandığında size özelleştirilmiş WordPress tema sahibi olacaksınız.

Tema özelleştirme için başka videolara buradan  ve buradan ulaşabilirsiniz.

Not:Yazıda geçen Kubrick teması için için http://wordpress.org/extend/themes/default

 

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Etiketler : blog.bloglama, CSS, en iyi, ilham kaynağı, stil sayfası, tasarım, Wordpress, Wordpress tema, Wordpress tema tasarım, wp,
adet güzel yorum :)
 1. I do not even know how I ended up here, but I
  thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 2. İyi web sitesi! Ben gerçekten iyi yazılmış gözlerimi veverilere kolay nasıl seviyorum. Ben yeni bir yazı yapılmış zaman ben haberdar olabilir merak ediyorum . RSS ne abone oldum !Saygılarımızla

 3. Temanın post.php şablonuna değişken eklemek istiyorum. Yeni yazı ekle dediğimde kutucuk ve label gözüksün. Açılan kutusundan seçmeyelim. Kendisi şablonla gelsin. Nasıl yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?

  • Sorun pek açık gelmedi.Daha ayrıntılı bir şekilde posta yoluyla iletişime geçersen daha fazla yardımcı olabilirim.

 4. Wp Portal Teması arayanlar fakat fiyatı yüzünden kalitesiz wp portal temalarıyla idare etmeye çalışanlar size bir tavsiyem var Trendwp portal son sürüm teması 100 Tl iken elimde oldğu için size 15Tl ve yanında profesyonel dizi-film teması bedava

  Yönetici notu:Siteyi lütfen satış alanına çevirmeyelim

 5. Ben biraz zaman rastladım ettiken gelişmiş bloglar birine sahip Tebrikler ! Onun sadece inanılmaz nasıl uzak bir şey alabilir çok basitçe çünkü ne kadar görsel olarak güzel . Yüklediğin büyük bir blog boşluk birlikte harika grafikler , videolar , düzeni koydu . http://www.hibestil.com kesinlikle görülmesi gereken bir blog ! ve Yeni Yılınız Kutlu Olsun !

 6. Nice topic. i think you should write something more about this so that can help us more to know about this.

 7. Uzun zamandır merak ederek araştırmasını yaptığım bu konuyu sayenizde öğrenme şansım oldu. Yazınızı okuduktan sonra tema türkçeleştirme artık benim için çok kolay olacağa benziyor. Değerli yazınız için teşekkürler..

 8. Wp tema özelleştirme mantığı için gayet faydalı bir paylaşım olmuş! Tebrikler. Siteniz bu akşam yeni bir takipçi kazandı 🙂 Tebrikler, emeğinize sağlık ! Sanırım yarın ilk iş şu yaptığınız temayı kurmak olacak 😀

 9. Merhaba,
  Ben yeni sayılırım websitesi konusunda, wordpressten indirdiğim temalar neden hep eksik geliyor benim siteme, ya resimler yok ya yazılar çıkmıyor.
  uygulamak istediğim tema: https://wordpress.org/themes/mediaphase-lite/
  benim sitemde gözüken: volereklam.com/products-page/product-category/
  yani ne slider gözüküyor, ne butonlar ne de efektler. ve gözüktü diyelim bunları nasıl değiştireceğiz? tema özelleştirde çok sınırlı değişiklik izni veriyor.

  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba,
   Sorunun iki kaynağı olabilir. Bunlardan birincisi tema yapımcısının kusurundan – acele, bilgisizliğinden- dolayı ortaya çıkan sorun. İkincisi sizden dolayı ortaya çıkan sorun/lar. Temanızın herhangi dosyasında yaptığınız ufak bir değişiklik temanızın görünümünde sorun teşkil edebilir. Yada temanın WordPress Yönetim Panelinde uygulanması gereken işlemleri yapmamış olabilirsiniz – örnek verecek olursak: Temayı yükledikten sonra yönetim panelinden logo eklemeniz gerekiyordur ama siz unutmuş olabilirsiniz.-

   Durum bu şekilde. Tema yapımcısından kaynaklı problemlere ancak yeterli kod bilginiz var ise müdahele edebilirsiniz. Eğer bilginiz yoksa yapımcı ile iletişime geçmenizi öneririm. Artı olarak tema kurulum doosyalarına göz atıp eksiklerinizi tespit ederseniz temalarınızda sıkıntı ortaya çıkmayacaktır.
   İyi çalışmalar dilerim.

 10. Merhaba,
  yazmış olduğumuz bir yazının açıldığı sayfanın yanına sidebar eklemek istiyorum ama yapamıyorum.
  Konu hakkında bilgi verebilir misiniz.

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Hibstudio-Template
Hibstudio-template

Size boş bir zamanımda yapmış olduğum Hibstudio templeteyi sunyorum.

Kapat