WordPress kullananlara Seo İpuçları

WordPress kullananlara Seo İpuçları

Merhaba,

Açık kaynak kodlu blog sistemi WordPress’i duymayanınız yoktur. Açık kaynak kodlu olmasının yanında binlerce eklenitisi ile zenginleştirilmesi ise ayrı bir güzellik.

Tabi wordpress blog sisteminin yanında Joomla Druppal gibi populer açık kaynak kodlu sistemlerinide unutmamak lazım.

Fakat bu popülerite wordpress üzerine yoğunlaşmış bulunmakta.

Örneğin Bildirgec.org  Wordpress’i kullanan tanınmış sitelerden yalnızca biri. WordPress büyük şirketlerin kurumsal web sitelerinden kişisel bloglara kadar her kitleye ulaşmakta.Bu popülerliğin en büyük etkisi ise güncellemeler.

Gelelim Seo’nun nasıl ortaya çıktığına. Seo işi 1990’larda Webmasterların ve içerik sağlayıcıların ilk arama motorlarına kataloglama yapması ile başladı.

Seo, Bir webmaster  anahtar kelime yoğunluğu gibi faktörleri kullanarak  arama motorlarında  sıralamasında üst sıralara yerleşmi demektir. Kullanıcılarına daha iyi sonuçlar elde etmek için, arama motorları sonuçları sayfalarında oldukça vicdansız yöneticileri ile çok sayıda anahtar kelimelerle doldurulmuş alakasız sayfalar yerine, en alakalı arama sonuçlarını gösteriyor.

Bu şekilde Google gibi arama motorlarının gözlerini boyuyor. Bir arama motoru başarı ve popülerlik kazanan kullanıcılar diğer alanlarda da  başka sitelerin önüne geçiyor. Ama anahtar kelimeler alakasız sayfalara yönleniyorsa , göz boyaması bir işe yaramaz ve yalancı olduğu ortaya çıkar.

Arama motorlarının web yöneticileri bu verileri işlemesi önceden daha zordu.Sitenizdeki ek faktörleri dikkate alarak arama motorları, daha karmaşık sıralama algoritmaları geliştirerek yanıt verdi. Stanford Üniversitesi, Larry Page ve Sergey Brin de bu konuda Lisansüstü yapan öğrencilerdi, ikilinin sistemi web sayfaları için bir matematiksel algoritmaya dayanıyordu.Sonradan bu algoritma Google tarafından kullanıldı ve , PageRank olarak adlandırıldı. PageRank önceki sisteme oranla daha seçici ve göz boyayıcılara karşı daha uyanık olarak web de kullanılmaya başlandı.

Pagerank

Pagerank önerme ile artar

Şimdi WordPress‘imi nasıl gelişitirip Google’de üst sıralara taşıyabiliriz onu inceleyelim ,

İşte size birkaç ipucu;

1.Seo işini uzmanlara bırakabilirsin! (Ama Napolyon hesabı ile çalışır.Para para para!)

Bu sektör ülkemizde yeni yeni yeşermeye başlamış taze bir iş alanı.Sosyal medya yöneticiliği gibi buna benzer iş imkanları da bulunmakta.Eğer ben seo işiyle uğraşamam diyorsan ve paran da varsa, bu başlık tam sana göre.

Şimdi sana seo uzmanlarını bulman için biraz yardımcı olayım;

A)Google amcaya sor! 

B)Yine google amcaya sor 🙂

2.Wordpress’ini Eklentilerle güçlendir!

 Önceden belirttiğim gibi wordpress çok büyük bir alem.Hatta insanlar bazen ona “Alemsin Yaa!” bile diyorlar 🙂 .

Ben WordPress seo eklentileri konusunda bağayı bir araştırma yaptım.Yüzlerce eklenti arasından en adam akıllı olanları size sunuyorum.Fakat önceden belirteyeyim sonra söylemedi demeyin, eğer “Hepsini kurayım, daha önlere geçerim.”  diye bir uyanıklık yapar ve 1 elin nesi var 2 elin sesi var piskolojisi ile giderseniz daha çook gidirsiniz.

Şunu belirteyim çok eklenti, çok kod; çok kod ise sitenizin hızını azalmak veyahut sitenizi çökertmek gibi sonuçlar ortaya çıkara bilir.Bu yüzden “Gök görmemiş” gibi eklentilere atlamayın 🙂

Uyarılardan sonra işte faydalı eklentiler;

a) All in seo pack

WordPressGoogle ve kullanıcı dostu en gelişmiş açık kaynak kodlu sistemdir. Bu sistem kolay düzenlenebilir ve esnek yapısıyla en uygun Seo’yu barındırabilmektedir.WordPress’in ücretsiz en kaliteli Seo eklentisi olan, All in one Seo pack ile Seo işlemlerini otomatikleştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

b)TGFI.net  seo

WordPress bloğunuzda sayfaların title ve meta taglarını kontrol etmenize yardımcı seo eklentisi , All in seo pack’a göre alternatif fakat ona göre zayıf tır.

Simple tags

Simple tags

c)Simple Tags

Yazınıza etiket eklerken , benzer ve ilgi çekici etiketleri size sunan bir eklenti , bu özellik wordpress 2.7  versiyonundan sonraki versiyonlarda olan bir özellik ile benzerlik gösterse de bu eklenti ajax ile farklılık arayanlara duyurulur.

d)Google XML sitamaps

Arama motorlarının istediği site haritalarını otomatik oluşturan bu eklenti sayesinden sitenizi daha hızlı indexletebilirsiniz. En azından Google’a site haritası göndermekten kurtulursunuz.

En adam akıllı eklentiler bunlar, Google’de ufak bir arama ile daha yüzlercesine ulaşabilirsiniz.

 3. Temanı değiştir!

Piyasada binlerce wordpress teması arasında seçim yapmak zor. Kullanıcılar için temanın görünüşü, kullanım kolaylığı yanında aynı zamanda seo’ya bulanmış ve güzelce yoğrulmuş olması da önemli etmenler arasında.

İngilizce ve yabancı dillerde birçok seo’ya uygn tema var ama bazı kullanıcılar yabancı dil eksiği nedeni ile temaları türkçeye çevirmeleri ya çok uzun zaman alıyor yada ortaya saçama sapan şeyler çıkıyor.

Bizim Türk seo uzmanlarımız da, web site sahipleri bu uğraştan kurtulsun diye seo’lu temalar ortaya çıkarmışlar.Bu temaların çoğu “para para para” teorisine dayansada bazı temalar ücretsiz dağıtımda. Buyrun şuradan ulaşın

4. WordPress’ini Özelleştir!

a)Kalıcı Bağlantılarını  özelleştir

Kendinize özel linkler oluşturabilirsiniz.

Örneğin;

http://www.hibestil.com/posts/123456

yerine

http://www.hibestil.com/kategoriler/wordpress-kullananlara-seo-ipuclari

gibi linkler daha anlaşılır oluacak bu da seo’da sizi başarıya götürecek.Sonuçta Google sizi sevecek.

b)Site Başlığı ve Meta tag’larını düzenle

Sitenizi arama motorlarınıza nasıl tanıtacağınız bu yolla yapılır aşağıdaki kodları sitenize uygun düzenlemeniz yararınza olacaktır

<title>Hibestil</title>
<meta name=”description” content=”Tasarım Sofrası” />
<meta name=”keywords” content=”tasarım,web,photoshop” />

Bunlar elinizle ekleyebileceğiniz gibi  all in seo eklentisiyle otomatik olarak yapabilirsiniz.

c)Etiket (Aman unutmayın!)

Arama motorlarında sadece bir kelimede çıkmak yerine o konuyla ilgili birden fazla kelimede çıkmak için etiket sistemi kullanın.Yazı yazarken sağ tarafta görünen etiket bölümünde konuyla ilgili 3-5 kelime yazarak konunuzun daha çok kelimede indexlenmesini sağlayabilirsiniz..

d)Resimlerinizi Optimize Edin

Sitenize resim eklerken alt bölümüne resimle ilgili açıklamaları yazmanız seo faydanıza olacaktır.

e)Temanızdaki luzumsuz kodları kaldırın!

Temanızdaki gereksiz kodları kaldırın Arama motorları için önemli olan içerik ve hızdır..Bu nedenle temanızdaki gereksiz kodları kaldırın ve  kodlama yönünden daha sade temalar kullanın.

f)Yazılarınızı Birbirine Bağlantılayın

Yazı yazarken eski yazdığınız konuyla ilgili bir yazıya link verin.Yada  konu içerisinde geçen bir kelimenin anlatımını yaptıysanız o sayfaya link vermeniz olumlu etki yapıcaktır.

g)Sosyal Olun!

Konularınızı bildirmek için sosyal imleme (digg,tecnorati vs) sitelerini kullanın..Konularınızın içine bunları ekleyin.

Twitter hesabı açarak bloğunuzla twitter hesabınızı birleştirin..Eklenti Sayfası

Bu sosyalleşme ile farklı kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Tabi bunlar seo için yeterli değildir.Ben size balık pişirmeyi değil tutmayı öğrettim.Pişirmeyi öğrenmek kendi mera ve becerilerinize kalmış.

Sa

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : All in seo pack, anahtar kelimeler, Eklentiler, google, Google XML sitamaps, Kalıcı Bağlantılar, Larry Page, Meta tag, PageRank, Seo, Sergey Brin, Simple Tags, Sosyal, Stanford Üniversitesi, temalar, TGFI.net seo, Wordpress,
adet güzel yorum :)
  1. Gerçekten faydalı bir yazı.ben de kendimce, wp polls eklentisini önermek isterim.bu eklenti sayesinde de anketler düzenleyerek sitenize gelen ziyaretçilerinizin katılımını arttırabilir ve böylelikle hemen çıkma oranlarını azaltabilirsiniz.

  2. Çok teşekkür ederim güzel bir bilgilendirme olmuş sayfanızın sayesinde bayaa bir bilmediğim bilgiler öğrendim harika bir çalışma başarılarınızın devamını dilerim

    • İnşallah. En kısa sürede bir yazı yazayım. Ama dönem sınav dönemi olduğu için bu aralar yazamıyorum..

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Bir baş belası işletim sistemi daha! – Sailfish

iOS'u, Android'i, Windows'u unutun; yeni işletim sistemi Sailfish ile tanışın! Nokia'nın geliştirmekten vazgeçtiği mobil işletim sistemi MeeGo'yu temel alan Sailfish, resmen tanıtıldı. Jolla tarafından geliştirilen Sailfish, sadece cepleri değil tabletleri de destekleyecek. Söz verdiği...

Kapat