WordPress için Rastgele Yazı Butonu Yapımı

WordPress için Rastgele Yazı Butonu Yapımı

WordPress sistemini kullananlar ziyaretçilerini sitelerinde daha fazla süre tutmak için benzer yazılar, önerilen yazılar gibi çeşitli yöntemler kullanırlar. Kendi sitemde (Bkz: Dikkat ölüm teklikesi kısmı) kullanığım rastgele yazı butonunun yaımını sizler ile paylaşacağım.

Öncelikle aşağıdaki resimlerden beğendiğiniz bir tanesini indirin ve sunucunuza ftp programınız yardımıyla yükleyin.

rastgele yazı buton yapımı rastgele yazı buton yapımırastgele yazı butonu yapımı

Ardından sitenizde uygun bir yere şu HTML kodlarını yapıstırın.

 <div class="isinlabeni"></div>

Şimdi bu kodlarımız Css ile sitenizin sağ alt köşesine yapıştıralım.

Sitenizin Style.css dosyasına şu kodları ekleyin:

.isinlabeni {position:fixed; left:0; bottom:0;height:150px; width:150px;border−style:none;background:url(http://www.siteadresiniz.com/rastgele.png);}

Şimdi asıl işlevselliği sağlayan kısma geldik. Öncelikle functions.php’nizin yedeğini alın. Ardından functions.php’nide uygun bir yere şu kodları ekleyin:

function yonlendir_buton() {
 global $wpdb;
 $query = "SELECT ID FROM $wpdb->posts WHERE post_type = 'post' AND post_password = '' AND post_status = 'publish' ORDER BY RAND() LIMIT 1";
 if ( isset( $_GET['random_cat_id'] ) ) {
 $random_cat_id = (int) $_GET['random_cat_id'];
 $query = "SELECT DISTINCT ID FROM $wpdb->posts AS p INNER JOIN $wpdb->term_relationships AS tr ON (p.ID = tr.object_id AND tr.term_taxonomy_id = $random_cat_id) INNER JOIN $wpdb->term_taxonomy AS tt ON(tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id AND taxonomy = 'category') WHERE post_type = 'post' AND post_password = '' AND post_status = 'publish' ORDER BY RAND() LIMIT 1";
 }
 if ( isset( $_GET['random_post_type'] ) ) {
 $post_type = preg_replace( '|[^a-z]|i', '', $_GET['random_post_type'] );
 $query = "SELECT ID FROM $wpdb->posts WHERE post_type = '$post_type' AND post_password = '' AND post_status = 'publish' ORDER BY RAND() LIMIT 1";
 }
 $random_id = $wpdb->get_var( $query );
 wp_redirect( get_permalink( $random_id ) );
 exit;
 }
 if ( isset( $_GET['rastgele'] ) ) {
 add_action( 'template_redirect', 'yonlendir_buton' );
 }

Bu  kodları functions.php ‘ye ekledikten sonra işlemimiz tamamlanmış oldu. Görselleri dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Yardımcı olmak umuduyla…

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : rastgele yazı butonu yapımı, rastgele yazı kodu, wordpress için rastgele kodu, wordpress rastgele yazı kodu,
adet güzel yorum :)
  1. Merhaba, öncelikle tebrikler, sorumu nerede soracağımı bilemedim, Wp koderi oldugunuz aşikar, Wp sitelerimizde Tab Widget kısmındaki parametleri kodlardan nasıl değiştirebiliriz ?

    Örneğin son mesajlar, etketler son yorumlar vs vs.. burada son mesajlardaki mesaj sayısı admindeki Okuma sayfasıyla indexli ama biz oradaki sayıları ve karakter sayılarını değiştirmek istiyoruz gibi..

    Buna uygun birkaç eklenti bulduk ama tam istediğimiz gibi olmadı. Bunun bir yolu varsa sanırım siz bilebilirsiniz, cvplarsanız memnun olurum.

  2. Teşekkürler cevap için, açıkçası sıfırdan yapabilme yeteneğim yok, sadece var olan bi tab widget eklentisinin kodlarını bulmaya çalışıyorum ki; oradan yayınlanacak karakter sayısını değiştirebileyim, yada ana sayfada 10 konu gösteriyor ise tab widgettede 10 konu sıralanıyor mesela onu 5 yapabileyim gibi..

    • Eklentinin ne olduğunu bilmiyorum. showposts=2 gibi bir kod ile gösterilecek yazı sayısını düzenleyebiliriz. Yinede siz bana eklenti ismini verin yardımcı olmaya çalışayım.

  3. Pardon bu eklenti değil, temayla gelen Tab widget bileşenidir, bu bileşenin kodlarına nereden ulaşabilirim? Heralde orada karakter sayılarını düzenlerim.

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Wordpress İlk yazıya farklı class vermek
WordPress İlk Yazıya Farklı Class Atamak

  Wordpress tema yaparken karşılaşabilecek sorunlar listesine eklediğim sorun olan ilk yazıya farklı bir class atama yapımını bu dersimde anlatacağım....

Kapat