WordPress için 10 Seo İpucu

WordPress için 10 Seo İpucu

Yazım da WordPress kullananlara 10 adet “Yap” ve “Yapma” şeklinde öneri hazırladım.

1.”Yap” Permalink’ler

WordPressi yüklediğinizde yazı linkleriniz şu şekilde ayarlanmış olabilir:

http://www.hibestil.com/?p=500

Yazı linklerinizin böyle gözükmesi seo açısıdan yararlı değildir.Linkler içeriği belirten bir şekilde yani şuna benzer bir şekilde gözükmelidir:

http://www.hibestil.com/wordpress-10-seo-ipucu

Bunu wordpress’de Ayarlar> Kalıcı Bağlantılar‘dan ayarlayabilirsiniz.

2.”Yapma” Kategori ve Etiket Manyağı olmayın

Sakin olun.Yazınıza onlarca etiket ve çok fazla kategori girmenize gerek yok.Etiket kullanırken etkili ve konuyla en alakalı olanı girin.Mümkün mertebe az etiket girmeye çalışın.

Kategorileri ise sadece yazınız ile alakalı olanı seçmeniz yeterli.Birden fazla gereksiz kategori ziyaretçinin(ve arama motorlarının) işine yaramaz.

3. “Yap” Yazılarınızı birbirine bağlayın

BU yazımda da yaptığım gibi bir yazınız “Bak şurada da bu konudan bahsetmiştim” gibi yöntemlerle o konuda yazdığınız eski yazılarınıza bağlayın.Bu şekilde hem iç link oranınız artar hem ziyaretçiniz sitede daha uzun vakit geçirir.

4.”Yapma” Görsel ve Yazı girerken tembel olmayın

Seo optimizasyonda en önemli yöntemlerden birinin resimler olduğunu unutmamak gerek.Bu sebeple Siteniz eklediğiniz resimlere ve yazılara tembellik yapıp etiket, açıklama vb. girmemezlik yapmayın.

Resim optimizasyon

Önemli! Resimlere başlık ve altyazı eklemeyi unutmayın.

5.”Yap” Yazı başlığını ve açıklamasını elle girin

Yazıyı yazıp öylece bırakıyorsanız yanılıyorsunuz. All in Seo pack ve benzeri eklentileri boşuna yapmamışlar, yazının Google‘ye tanımlanması için WordPress’e yardımcı olun. Başlığı, açıklamayı (özet şeklinde) ve etiketleri All in Seo pack‘e el ile girin.

6. “Yap” Backlink alın

Biraz sıradan gelecek ama backlink alımı yazılmadan geçilecek bir konu değil. Google artık ne kadar çok backlink var ise Google aramalarındaki  sıralamayı ona göre arttırıyor.

Wordpress seo ipuçları

7. “Yap” Düzenli yazılar yazın

Sitenize geri dönüşün yapılması için güncel olun. Güncel konularda yazın.

8.”Yap” Çok Yazarlı blog

Teknoloji ve benzeri bloglar için çok yazarlı sistem faydalıdır.Sebebi yazarlar belirli konulara odaklanır, o konuda kaliteli yazılar oluşturur.Kaliteli ve “oku benili” yazılar ziyaretçiyi sitede uzun süre tutar.

9. “Yap” Google Site haritası Eklentisini Kullanın

Sitenize yazdığınız yazılarda google’yı haberdar etmek için bu eklentiyi kullanın.Siteniz geç index alıyorsa en kısa çözümdür.

Eklenti :Google (XML) Sitemaps Generator for WordPress

10.”Yap” Kodlarınızı Valid’leyin

Temiz bir kod yapısı hem google için çekicidir hem de hızlı yüklenir. W3C Validator ile sitenizi ölçün ve kodlarınızı yalınlaştırın. http://validator.w3.org/ u kullanarak kod düzeyinizi ölçebilir, uyarıları dikkate alarak seo açısından yükselebilirsiniz.

İlk “Yap” ve “Yapma” şeklindeki yazım bu kadar.Sizinde olmazsa olmaz Seo önerileriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Bu yazı WordPress Kullananlara Seo ipuçları adlı yazının devamıdır.Bu yazı serisinde ayrıca  En iyi 5 Seo Eklentisi adlı yazı da bulunmakta.

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : Google yükselme, sem, Seo, Wordpress seo,
adet güzel yorum :)
Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Best 404 designs
Süper Ötesi 404 Tasarımları

Bildiğimiz gibi sitede yapılan arama sonucu yoksa veya sayfa kaldırılınca ekrana gelen sayfa 404 sayfasıdır. Tasarımcılar bu konuda "Olum, madem...

Kapat