Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Hibestil.com okuyucuları için yazmış olduğum ve yeni site kurmak isteyen arkadaşlarımızın işine yarayacak bir makale ile karşınızdayım. Bu makalede daha çok genç arkadaşlarımıza örneklemeler ile ifadeler kullandım. Bu örneklemelerden ve makaleden yola çıkan tüm arkadaşlarımız Allah’ın izniyle eminim ki hayatlarında iyi bir yerlere gelirler.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız bilin ki bu yazıdan sonra bir web sitesi sahibi olacaksınız. Bilemeyebiliriz bu işe nereden merak sardığınızı fakat işin çok güzel, eğlenceli ve kimi zaman sıkıntılı bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Web sitesi kurmak aslında uzaktan kimine büyük veya küçük gelse de bu iş büyük bir başlangıç atmak isteyenler için oldukça zor bir iştir. Bunun yanında ücretsiz olarak dağıtılan hazır siteler örneğin blogcu.com veya tr.gg uzantılı siteler ise çok kolay ve tam bir web sitesi olmasa da web sitesinde yapabileceğiniz bir çok işlevi buradan gerçekleştirebilirisiniz.

Web sitesi nasıl yapılır?

Asıl web sitesi olarak adlandırdığımız türde ise domain dediğimizin sitemizin .com , .net , .org gibi uzantısını alırız. Bunu almak için bir çok domain (alan adı) firması var. Bunların fiyatları ise ortalama 20 tl civarıdır. Domain’i seçmek bir sitenin geleceğidir diyebiliriz. Domain ne kadar akılda kalıcı olursa ziyaretçinin siteye dönüş oranı da o kadar fazla olur. Örneğin kalem ile bir site açmak istersek enguzelkalemlerburada.com yerine trendkalem.com gibi terimler kullanmamız bize ilk artımızı sağlar. Domaini almak isteyen arkadaşlar .com üzerinde yoğunluk göstermekle birlikte .net , .org’da tercih edebilir.

Hosting ve alan adı

Domainimizi aldık sayalım sitemizin adını koyduk şimdi bunun içini doldurması var. Web sitelerinin barındığı makinelere sunucu adı verilmektedir. Bunların içerisinde klasörler ise bizim hosting‘imiz olacaktır. Bu hostingleri seçmek günümüzde işkence seviyesine ulaşmıştır. İşkence seviyesi derken nasıl bir şey diye sorarsanız şöyle açıklayabiliriz. Son zamanlarda yurtdışında yapılan sunuculardaki indirim başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkede büyük bir rağbet gördü fakat bu kampanyalara işin ustasının rağbet göstermesi gerekirken daha yeni diye tabir edebileceğimiz kimisinin hiç bir bilgisi olmayan genç arkadaşlarımız “bende bir hosting şirketi açacağım” diye yola çıkmışlardır. Bunun neticesinde kimi daha 1 yılını hatta 1 ayını dolduramadan hosting şirketi diye tabir ettikleri yerlerini kapatma mecburiyetine düşmüştür. Bazı arkadaşlarımız ise bu işe severek ve bilgili biri olarak yaptığı için her zaman bir adım önde olmuştur.

Piyasada belkide sayısız hosting firması var. Bunları seçerken dikkatli olun denilmesinin sebebi, bu sizi yarı yolda bırakabilecek hosting şirketlerine düşmemeniz için söylenmiş bir laftır. Tekrar konuya dönecek olursak hosting şirketimizi özenle seçtik buraya kadar her şey tamam.

Ardından bunun trafiği ve alanı var tabir gerekirse varda var. Bunlar ne kadar yüksek ise bizim için o kadar iyidir. Fiyatlarından bahsedecek olursak bunların fiyatları domain gibi ortalama bir fiyat değildir. İsterseniz 50 tl‘yede bir hosting alabilir isterseniz 1 trilyona da hosting alabilirsiniz. Tabi yeni başlayanlar için bu fiyat 50 tl makul olacaktır. Hosting kampanyalarının bir çoğu göz yanıltıcı bilgiler ve fiyatlar ile süslenmiştir. Bunlardan bahsedecek olursak her şey sınırsız bir hosting örneğin 50 tl diye bir pazarlama stratejisidir. Mantıklı bir oturup düşünüldüğünde 50 tl ile sınırsız özellikte bir hosting almamız imkansız hatta isterseniz 1 milyar verin bu yine imkansız olacaktır. Çünkü illaki o sunucunun bir sınırı da vardır. Eğer o sunucuların bir sınırı olmasaydı bir hosting şirketi bir adet sunucu ile tüm dünyadaki hosting şirketlerinin veya sunucuların işini yapabilirlerdi. Bunlara inanmamak gerektiğini öğrendikten sonra sıra gelelim sitenin kodlamasına ve tasarımına.

Site Yazılımı

Burada pek fazla yapmanız gereken bir şey yok aslında ama eğer sitenizin özgün ve ileriye dönük olmasını istiyorsanız özel script ve tasarım yaptırabilirsiniz. Bu script ne demek diyen arkadaşlarımız elbette çıkabilir. Script sitenizin her şeyidir diyebiliriz. İnsan üzerinden örnek verirsek insanın tamda beyni scripttir. Her şey burada başlar her şey burada girilir, ayarlanır ve kaydedilir. Bu scriptler php,asp gibi dillerle kodlanır. Bir çok kişi asp’den çok php taraftarıdır. Kurmak istediğiniz her sitenin kullanım amaçlarına göre scriptlerini piyasada bulabilirsiniz.

Scripti nasıl kurulur derseniz bunun açıklamasını bir çok scriptin destek sitesi vardır büyük ihtimal. Bu destek sitelerinden kurulum hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin oyun sitesi kuracaksınız bunun için google oyun scriptleri yazmanız yeterli olacaktır. Bunlar ücretli ve ücretsiz olarak temin edilebilir. Bunun yanında eğer yukarıda da bahsettiğimiz gibi ileriye dönük bir proje yapacaksanız büyük ihtimal sadece sizin sitenize özel script yazdırmak zorunda kalacaksınız. Bir script ortalama 1 milyar ile başlar bu fiyat scriptin fonksiyonuna  göre artar da artar.

Bunu yaptık veya aldık ardından bunun için tasarım yaptırmak ve giydirmemiz lazım. Bunun fiyatları da tasarıma göre değişebilir. Bize soracak olursanız scriptten çok tasarıma önem vermek mantıklı bir karar olacaktır çünkü gelen ziyaretçi scriptten çok tasarıma bakar.Bununla ilgiyi bilgiyi Web Sitelerine Kullanıcı Bakışı adlı yazıda vermiştik. Bunların fiyatlarıda 500 tl ortalamasıdır. Bunun yanında internette bir çok ücretsiz tasarım bulup bunları script’tinize de entegre edebilirsiniz.

Siteyi tanıtın

Scripti ve tasarım işini hallettikten sonra sitem hazır diye sevineceksiniz fakat nafile. Bunun ardından siteniz için az miktarda başlamak üzere backlink, reklam, tanıtım yazısı ve seo çalışması yaptırmak zorunda kalacaksınız. Bu çalışmalar ile arama motorlarında sizin sitenize hit gelmesini sağlayacak ve bunun neticesinde sitenizin tanınırlığını arttırmış olacaksınız. Bunu gaza gelip hepsini açıldığı ilk günden yapan arkadaşlar bilsin ki 2 gün sonra siteniz artık çöp olacaktır çünkü arama motorlarının gözünde aniden hızlı yükseliş şüpheli bir durumdur hele ki yeni iseniz bunun için geç olsun güç olmasın sözünü uygulamakta fayda var.

Bunları yaptıktan sonra sitenizin türüne göre siteyi neredeyse her gün güncel tutmaya ve özgün yazılar, resimler girmeye özen gösterin çünkü ilk günden o anki hevesle sizin sitenizle aynı kategoride olan sitelerde hemen 100-200 tane makale veya bir şey çalmaya kalkarsanız hem arama motorlarının hemde piyasada suçlu duruma düşersiniz. Bir süre sonra bu işlerde ilerledikten sonra arkanıza baktığınızda “Keşke yapmasaydım” dersiniz. Aslında siteniz özgün oldu mu pekte fazla bir şey yapmanıza gerek yok.

Web sitenizle para kazanmak

Bahsettiğimiz her şeyi yaptınız diyelim sıra geldi para kazanmaya. Burası tam bir komedi oyunudur. Yeni bir arkadaşımız siteyi açtı diyelim ve şu ana kadar bahsettiklerimizi yaptı. Baktı ki para kazanmak istiyor. Bununla birlikte reklam şirketlerini araştırmaya başlıyor. Bir bakıyor Google adsense çok para veriyor. Basıyor başvuruyu. Bu arada sitesinin de daha 1 aylık olduğunu da unutmamak lazım. Ardından kodları sitesine ekliyor. Bir kaç gün mutlu mutlu dolanıyor ardından adsense’den mail geliyor maalesef onaylanmadı diye. Bizimki bu mail karşısında yılmıyor. Basıyor 2.başvuruyu da. Buda olmuyor. Yapabildiği kadar başvuru yapıyor ve bir bakıyor ki bu adsenseden hayır yok.  Ardından başka reklam firmaları arayan arkadaşımız başka reklam firmaları buluyor. Diğer reklam firmalarına gittiğinde ise kabul ediliyor fakat bir süre sonra bir bakıyor ki çok az para veriyor burası. Tekrar kürkçü dükkanına(adsense’ye) dönüyor. Burada başvuruyu yaptıktan sonra eğere sitesi gelişmiş ve özgün ise alıyor onayı. Buradan sonra işler tıkırında ilerlemeye başlıyor fakat bir sabah kalkıyor ki adsenseden banlanmış. Bunun ardına forumlarda adsense banladı diye konular açmak istiyor fakat cevap aldığı her kişi kusurunu yüzüne söylüyor. Bunun ardına bizim dersini almış gencimiz artık kendinden emin bir şekilde banını açtırıyor veya yeni bir site açıyor. Eski sitesinden edindiği bilgiler ile yeni sitesini güzel bir şekilde düzeltiyor ve adsenseye ilk başvuruşunda onayı alabiliyor. Bu belkide bu yazıyı okuyan her yeni gencimizin başına gelebilecek bir olay olduğunu unutmamak gerekli. Aslında bu yazıyı okuyan yeni gençler bu yazı ile artık neyin yapılacağını, neyin yapılmayacağını ve neyin ne zaman yapılacağını az çok öğrenmiş sayılabilir. Bu yazıdan bir ders ile başlayacakları hayatlarında, yapılması ve yapılmaması gereken olayları uygulayarak, 0 hatayı yapmayarak kazanmaya başlayabileceğini unutmamak lazım.

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : bedava site kurma, domain, domain nedir, hosting nedir, nasıl site kurulur, site kodlama, site kurma, site kurma yolları, site nasıl kurulur, siteden para kazanma,
adet güzel yorum :)
    • Bu yazıyı internet sitesi yapmayı bilmeyen veya bu işlere yeni başlamış arkadaşlarımıza başından sonuna kadar yardımcı olabilecek bir kaynak olması için yazdık.Fakat yinede basit ve resimli bir anlatım kafama yattı.En kısa zamanda yazayım inş.

  1. hocam elinize salık çok iyi anladdınızda ben yeni site yabmaya çalışıyom nerden ve nasıl başlayacam hiç bi bil gim yok bana bu mesene adresime az bil gi verirseniz size minneddar kalacam şim diden tşk ler

  2. Hocam merhaba makaleniz için teşekkürler. İlk site kurmaya heveslendiğim zamanlar sizin yazılarınızı dikkate almaya çalıştım ve şimdi sitem 5 aylık ve iyi bir yolda gittiğini düşünüyorum. Fakat anahtar kelimem de ilk sıralarda çıkmakta bira zorlanıyorum, bu konuyla ilgili olarak şunu sormak istiyorum. Alexa sıralaması önemli midir? şu anda sitem Türkiye sıralamasında 4500 ile 6000 arasında seyrediyor. İkincisi ise sitemi bloger da kurdum bu seo acısından bir dez avantaj mıdır? World pres dahamı avantajlı olur ve yada bloger da kurduğum siteyi world prese taşıyabilir miyim, taşırsam ne gibi artılar eksilerle karşılaşa bilirim. Teşekkürler sizi takip etmeye devam edeceğim.

    • Ben teşekkür ederim.
      Kafanızı karıştıran sorular webmaster forumlarında bolca mevcut. Sorununuz hakkında ayrıntılı bir yazı yazmak isterdim ama maalesef sınavım nedeni ile yapamıyorum. Sorununuzu web master forumlarında dile getirmenizi öneririm.

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
harlemshake
Web sitenizi HarlemShake’leyin!

Farkettiyiseniz şu dönem yani 1 kaç yıl içerisinde insanlar düşünmeden saçmalayarak yapılan şeyleri seviyor.Geçen ayın popüleri Gangamstyle bu ay HarlemShake...

Kapat