Web Sitesi Nasıl Yapılır? Sıfırdan Kendi Web Sitenizi Oluşturun!

Web Sitesi Nasıl Yapılır? Sıfırdan Kendi Web Sitenizi Oluşturun!

Merhaba,

Günümüzde birçok insan birtakım ihtiyaçları sebebiyle internet sitesi açmak için çaba sarfediyor. Profesyonel bir site oluşturmak çoğu insana zor gelir.  İnsanların web sitesi oluştururken zorlanma nedeni web sitesini oluşturmaya nereden başlayacaklarını ve nasıl bir yol izleyeceklerini bilmemeleridir. Kişisel veya Kurumsal web sitesi hazırlamak isteyenler için yardımcı olacağını düşündüğüm bir yazı hazırlamak istedim.

Bu yazıda adım adım web sitesi nasıl hazırlandığını, herşeyiyle kullanıma hazır web sitesi‘nin nasıl oluşturulduğunu anlatmaya çalışacağım. Hedefim aşağıda sıraladığım adımları dikkatlice takip edip uyguladığınızda web site hazırlama konusunda bilgi sahibi olmanız ve hayal ettiğiniz web sitelerinizi oluşturabilmenizdir.

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Gelin hep beraber web sitemizi oluşturmaya başlayalım. Web siteleri temelde 3 aşamada oluşturulur.

  1. Fikrin oluşması – Sitenin hangi konuda olacağı ile alakalı
  2. Satın alma – Gerekli hizmetlerin satın alınması ( Alan adı, hosting, yazılım vb)
  3. İçerik üretimi

Eğer açmayı düşündüğünüz web sitesi fikir olarak oluşmuşsa diğer aşamaları hayata geçirmek üzere yazımıza devam edelim.

Adım adım Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Adım 1: Markanızı Oluşturun! (Alan adı Seçimi ve Satın alma)

Her şeyin bir ismi vardır. Kedinin, köpeğin, robotun… İsimler nesneleri yansıtır, alanadları da web sitelerini yansıtır. Web dünyasına adım atarken sitenizin güzel bir isme sahip olması gerekiyor. Akılda kalıcı kelime/kelimeler faydalı olacaktır.

Web sitenizin ismine karar verdiyseniz, hemen sahiplenmeden şu siteden düşündüğünüz adın önceden alınıp alınmadığını kontrol edin : whois.com.tr

Eğer alanadınızın durumu müsait olarak görünüyorsa satın alma aşamasına geçebiliriz. İnternet üzerinde alan adı şeklinde yapacağınız ufak bir arama ile istediğiniz firmadan satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Firmaların alan adının nasıl alındığı ile alakalı yeterli rehberliği yaptığını düşündüğüm için bu kısmı daha fazla detaylandırmıyorum.

ِAdım 2: Web Sitenizin İskeletini Seçin ( İçerik Yönetim Sistemi Seçimi)

Arabaları düşünün.. Dış görünüşlerinin yanında çalışmalarını sağlayan motorlara sahiptirler. Aracın dış görünüşünü satın aldığımız alan adına benzetebiliriz. Bu durumda Web Sitemizin motoru da içerik yönetim sistemimiz olacaktır.

İçerik yönetim sistemleri (Admin Paneli) sayesinde web sitenize yeni içerikler girebilir, tasarımsal değişikikler yapabilir, logo vb. materyalleri kolayca ekleyebilirsiniz. İnternet üzerinde yüzlerce farklı İçerik Yönetim Sistemi (CMS) bulunmakta. Sizin yapmanız gereken, sitenizin işlevine en uygun CMS’yi seçmek olacak. Sizlere kolaylık olması için populer CMS’leri aşağıda sıraladım:

  1. WordPress
  2. WebGUI
  3. Drupal
  4. Joomla
  5. Blogger

Bu CMS’lerin nasıl yükleneceği hakkında ayrıntılı açıklamalar, kendilerine ait internet sayfalarında bulunmakta.

Web sitelerinin de barınmak için bir yuvaya ihtiyacı vardır. Hosting firmaları sitenizin dosyalarını sunucularında barındırırlar. Eğer sitenizi blogger gibi ücretsiz yer sağlayıcılar üzerinde açmak isterseniz hostinge ihtiyacınız olmayacaktır. Eğer wordpress gibi sunucuya ihtiyaç duyan bir CMS’yi tercih ederseniz hosting satın alarak, site dosyalarınızı bu adrese kurmanız gerekmekte.  ( Alan adınızı sunucunuza yönlendirmeyi unutmayın)

Adım 3: Web Sitenizi Besleyin! ( Özgün içerik dopingi)

İnsanların sitenizi kullanmalarını istiyorsanız, onları tatmin edecek, aradıklarını bulabilecekleri bir ortamın yanında, yeterli sayıda yazı ve bilgi girişi yapmalısınız. Unutmayın içerik arttıkça ziyaret edilme oranı artacaktır.

Adım 3: Arama Motorlarına Dost Olun

Çoğu kullanıcı internet sitelerine doğrudan adresle değil de arama motorları üzerinden ulaşıyor. Arama motorları ile aranızın iyi olması bu sebepten iyi olacaktır. SEO kavramını araştırmanızı öneririm.

Adım 4: Web Sitenizi Tanıtın

Sosyal medya, tanıtım yazıları ve reklamlar ile daha fazla kullanıcı/okuyucu edinmeniz mümkün.

Adım 5: Para Kazanmaya Başlayın

Çoğu insanı web site açmaya iten sebep şüphesiz para kazanmaktır.  Siteniz üzerinden ticaret yaparak yada Adsense gibi gelir kapılarıyla çalışarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Bir web sitesinin baştan sona nasıl oluşturulduğuna dair temel bilgileri vermeye çalıştım. Gördüğünüz gibi bir site kurmak korkulacak kadar zor değilmiş. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından cevaplamaya hazırım. Umarım yararım dokumuştur. İnternet dünyasında sizlere kolaylıklar diliyorum.

Halil İbrahim Bestil

Hibestil.com

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : Adım adım Web Sitesi Nasıl Yapılır?, bedava site kurma, domain, domain nedir, hosting nedir, nasıl site kurulur, site kodlama, site kurma, site kurma yolları, site nasıl kurulur, siteden para kazanma, Web Sitesi Nasıl Yapılır?,
adet güzel yorum :)
  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Siteme WordPress kurdum ama kurulum esnasında sürekli hata alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Bilgisayarda Mantıksal Operatörler ve İşleyiş Biçimleri

Eğer bilgisayarın dili olan programlama dillerini bir konuşma şekli olarak düşünecek olursak Mantıksal operatörleri de bu dilin bağlaçları olarak seslenebiliriz....

Kapat