Web Sitelerine Kullanıcı Bakışı

Web Sitelerine Kullanıcı Bakışı

Merhabalar,

Günümüzde yaşamı kolaylaştırmak için tüm sistemler internet üzerinden taşınıyor. Örneğin devlet şu anda tüm gücüyle kurumlarını sanallaştırma için çırpınıyor.Milli eğitim bakanlığının sitesi buna bir örnek.İnternet sitesi pek iç açıcı olmayan Milli eğitim bakanlığı sitesini görsel açıdan güzelleştirmiş(yada öyle yapmaya çalışmış).Durum böyleyken hedeflenen kullanıcıyı yakalamak için bazı şartlar var.Bu yazımızda az önce bahsettiğimiz internet sitelerinin tasarımının kullanıcı açısından etkisini inceleyeceğiz.

Şunu biliyoruz ki web sitenizi insanlardan başka kimse ziyaret etmez. Spam botlar ve akıllı maymunlar hariç 🙂

Peki insanlar sitenizi ziyaret ettiğinde ilk olarak ne yapar?

Tabiki de insan göz organını kullanarak baktığı için öncelikle sitenizden görsellik isteyecektir.Ren uyumları, yazıların doğru yerleşimi,yazı boyutu bunlara örnek olabilir.

Kullanıcıların sitenize sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmasını ve sitenize tekrar dönmesini istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz.İçerikleri okuyan kullanıcılarınızı yormamak için gelin şu kuralları inceleyelim.

1)Renk Uyumu

Örneğin arkaplanı siyah bir sayfa kullanıcıların dikkatini çekmeyeceği gibi aynı zamanda zavallıların içini de karartacaktır.Bu siyah renk örneğine katılan cırtlak yeşil ve kırmızıda baş itici renkler arasında.Renk uyumu olmayan site

2)Yerleşim ve sayfa düzeni

Sayfanızın göze hitap edebilmesi için öncelikle amacına göre sağa sola veya ortaya sabitlenmiş olması gerekli.Aynı zamanda yan  menü üst menü mümkünse görülebilecek büyükle ve yerde olmalıdır.

Başlıksız-1

Tabiki bunlarla sınırlı değildir sitenizi bakılabilir duruma getirmek.Örnek siteleri bakarak kendinizi geliştirip sitenizi daha güzel hale getirebilirsiniz.Örnek siteler şunlar olabilir; Arslania.com Hasanyalcin.com

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : CSS, sayfa düzeni, userlook, web sitesi,
adet güzel yorum :)
  1. Temel bilgiler olarak güzel fakat başlangıç seviyesinden daha üst seviyelerde yazalar yazsanız daha iyi olur gibi.Bu yazayı bir seri olarak görürsek çok seviniriz.
    Bilgiler için teşekkürler…

  2. Tabiki bunlar birer alternatif. Yazılarımızı bu şekilde destekleyerek en verimli konuma getirebiliriz. Fakat en önemlisi yazılarımızda özgün olmalı, kişiye yerinde ve düzgün hitap etmemizdir. İlerleyen süreçlerde bunlarada biraz daha değinir veya bunları birer #vol3,4,5 serisi haline getirirseniz blogunuzunda tutuculuğunu arttırabilirsiniz.

    • En yakın zamanda bir seri yazmayı düşünüyorum.İnşallah Illustrator serisi de yakında yayınlayacağım.
      Teşekkürler destek ve yorumlarınız için…

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress kullananlara Seo İpuçları

Merhaba, Açık kaynak kodlu blog sistemi Wordpress'i duymayanınız yoktur. Açık kaynak kodlu olmasının yanında binlerce eklenitisi ile zenginleştirilmesi ise ayrı...

Kapat