Yaklaşan Okul Standartizmi ve Öğrenci

Yaklaşan Okul Standartizmi ve Öğrenci

İstesek de istemesek de her tatilin sonunda bir okul dönemi var. Sınav var, sözlü var, dershane var. Var anası var. Farkettiyseniz okul yaklaşıyor (Şunun şurasında 6 gün kaldı). Her sene olduğu gibi okulun ilk günü Müdür Bey : Çok zorlu bir sürecin başladığını, bizim için zor ama çalışınca başarılamayacak hiç bir şeyin olmadığını; önümüzde kalan günleri sınav için iyi değerlendirmemiz gerektiğini söylerken ben bu konuşmaları ezberlediğim için okul bahçesinin dışında oturuyor olacağım.

İlerleyen günlerde sınavlar olacak, arkadaşları organize edip “Ulan bu sistem yanlış!” şeklinde propagandalar yapacağız. Öğretmenlere her seferinde zor sorular sorduğu için sınavlardan sonra “Sen görün olm, bak şu okuldan bir mezun oluyum…” tarzında bakışlar atacağız.

Hafta içi veya sonu, benim tabirimle “At koşturma mekanı” olan dershanelerde sürünerek ders ve sınav stresi içerisine gireceğiz. Nasıl bir ikna kabiliyetine sahip olduğunu hala çözemediğim rehber öğretmenleri ile sınavlardan sonra -ikna odalarında- görüşüp her seferinde yeni bir çalışma programı alacağız.

Otobüsler, servisler,bisikletler… Vazgeçilmez dostlarımız olan toplu ulaşım otobüsleri ile yine kanki olacağız. Bizi her sarsışında onlara daha fazla sevgi ve muhabbet besleyecek; yağmur,kar, kış demeden bekleyeceğiz. Sevgili Otobüs, Dolmuş yada her ne ise… Bazen sevgimize, aşkımıza rağmen sırf E-Biletimiz kalmadı diye bizi almayacak. Bazen de kar kış demeden beklediğimiz o otobüs 5 dakika geç kaldık diye bizi koyup gidecek…

Artık devamsızlık yapamayacağız. 10 günden sonra okula bağlanacağız. Öğrencilik yaşamamış gibi davranan Müdüre çeşitli mazeretler, sebep sonuç ilişkileri sayacak. Sırf izin kağıdı için ağzımızla kuş, kedi, köpek  gibi envai çeşit hayvan tutacağız.

Bunun yanında yeni bilgiler edinecek, beynimizin tozlu kısımlarında temizlik ve yenileme yapacağız. Kitaplarda “Beyin Fırtınası” gibi bölümleri işlemesek de, yaz boyunca öğrenmeye aç kalmış zihnimizi bilgimsi garip şeylerli zipleyip depolayacağız.

Evet… Bir okul dönemi daha başlıyor. Zevkli, heyecanlı, bazen sıkıcı ve bunaltıcı. Bazen özlenen bazen aklımıza bile gelmeyen anılar… arkadaşlar… kardeşler… hepsi hayatımızda yer edecek. Öğrenciliği özleyeceğiz. Bu yaşları özleyeceğiz. O zaman Özlemeden bu zamanları / özüyle yaşayalım şu anları. (Heyt be kafiyede yaparmışım.)

Not: Artık okul zamanında daha fazla kendime çeki düzen vereceğim. Artık sınava çalışıyom. Okuyom ben yae… 😀
Yazı nasıldı ama?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...Loading...
Etiketler : okul, okullar ne zaman açılıyor, okulların açılması,
Yorumlar,bizi seven insanlar!
Daha fazla Kişisel
mim
Takip Ettiğim Kişisel Bloglar #Mim

Takip edilesi gördüğü blogları millet paylaşıyor madem bende paylaşayım. Öncelikle takip mantığımı söyleyeyim sonra yok efendim "niye beni takip etmiyon?"...

Kapat