İçerik Hırsızlığı Ahlakı

İçerik Hırsızlığı Ahlakı

Her blog sahibinin başına gelen kopya içerik sorunuyla tekrar tekrar karşılaşıyorum. Adam tutuyor yazımı utanmadan kopyalıyor. Tabi -herhalde tembelliğindendir- kopyaladığı yazıyı okumadan yapıştırıyor. Kardeşim madem bu araklama işini utanmadan yapıyorsun ya kullanım koşullarını bi zahmet oku yada altına bir link ekle.Vah zavallı insan ki ben seni nereye şikayet edeyim.Yazının sonunda çalınmış/araklanmış/link eklenmeden kaynak edinilmiş yazınızı nasıl kurtaracağınızı nereye/lere şikayet edebileceğinizi belirttim.Ama öncelikle kopya içerikle yetinen ve emeği araklayan sevgili biricik (!) arkadaşlara söyleyeceklerimiz var.

Emeğe saygısız dünyaya gelmiş bu kişiliklere not olarak bir kaç öğüt:
1) Kopyalayacağın içeriğin bulunacağını unutma.
2)Bir zahmet alıntı yaptığın içerisine aldığın siteyi kaynak gösteren link koy.
3)Yaptığın şey ortaya çıkınca özür dilemesini bil
4)İçeriği izinsiz kopyaladığında Google gibi birini arkasına alıp gelecek site sahibini düşün
5)4. Maddede düşündüğün başına gelince çeşitli alanlarda düşüşü göze al
6)Bu yazıyı sonradan okuduysan 1. Madde geçerli
7)Hala mı öğüt almadın bari b yazıyı kopyalama 🙂

Evet efendim; Eğer sizinde içeriğinizin izinsiz kullanılmamasını istiyorsanız :

1)Öncelikle bir Kullanım Koşulları sayfası oluşturun.Yazılarınız altına “Kullanım koşullarını okuyun” gibi bir ifade eklemeniz içerik korsanlarını korkutacaktır.En azından öyle olmasını umuyoruz.

2) DMCA ve benzeri içerik koruma sistemlerine üye olup yazılarınızı koruma altına alabilirsiniz.DMCA içerik hırsızlığını farkettiğinde size haber de veriyor

3)WP-CopyProtect eklentisi’ni kullanabilirsiniz.Wordpress kullanıcıları için ideal bir koruma eklentisi.

4)Arada bir Copyscape.com da sitenizi tarayın .CopyScape yayınladığınız yazıların başka sitelerde kullanılmış olup olmadığını tarayan bir site.

5)Resimlerinizin altına ufak logonuzu koymanız  resimlerinizin kullanılmasını zorlaştırır.

daltons

http://4.bp.blogspot.com/-EaVj4tnlVro/TqqxUBCb6UI/AAAAAAAAAug/l1AN4jVEG5A/s1600/lucky-luke-wallpaper-6-760635.jpg

İçeriğiniz sizden habersiz kullanıldı ve bundan bir şekilde haberiniz olduysa şikayet makamları şöyle:

1)En başta Google amca’mız. Herkes google’da yer almak istiyor eğer siz içeriğinizin çalındığını Google’a Şikayet ederseniz Google sizin yerinize gerekli işlemleri yapacaktır.

2)Eğer çalınan içeriğiniz hukuka başvuracak kadar önemli ise dava açabilirsiniz.

Benden içerik hırsızlığını önlemek adına bu kadar.Sözü #mim leyerek Kralizasyon ‘a bırakıyorum.

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : Copy Protect, Copyscape, Dmca, google şikayet, içerik hırsızlığı, içerik hırsızlığını önlemek, Kopya içeriği şikayet etme,
adet güzel yorum :)
 1. CopyScape sayesinde hiç beklemediğim birinin yazımı çaldığını farkettim. Daha arasam neler çıkar neler. Bunu öğrendiğim iyi oldu, teşekkür ederim kardeşim.

  Mim için de ayrı olarak teşekkür ederim. Umarım bi şeyler yazabilirim… 🙂

 2. Valla ben direk geri bildirim önderiyorum alıntı yaptığım sitelerde. Sizce bir sıkıntı olur mu o durumda?

 3. Yazamıyorsan, üretemiyorsan üretenlere mani olma. İçerik hırsızları yüzünden birçok blogger blogculuktan soğudu. Tespitleriniz güzel.

 4. güzel bir yazı olmuş teşekkürler.benimde sitemden sürekli resim ve yazı çalıp site kuruyorlar.ilk gördüğümde şok olmuştum ve site sahibine sürekli mail attım emeğe saygı dedim benim yazılarımı ve resimlerimi kullanma dedim .o kişi beni sağlık bakanlığına şikayet etmiş ve firma sitemi kapattırdı.
  yukarıdaki şikayet linklerini nasıl kullanacağız bilgi verirseniz memnun olurum

  • Teşekkürler.Linklerin kullanımı basit.Yönlendirdiğim google gibi sitelere gidin(linkler yardımıyla).Karşınıza gelen forma sizin içeriklerinizi çalan site bilgililerini girin bu kadar.
   Kolay gelsin.

 5. Başlarda fotoğraflarıma site adı bile yazmıyordum amaan kim ne yapsın bunları diye, sonraları baktım ki öyle değilmiş. Günlerce uğraşıp emek verdiğin işi adam şak diye kopyalıyormuş oraya buraya.

  Yani kısaca diyorum ki çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkür ederim 🙂

  • Önemli değil. Bu hafta içerik hırsızlarına karşı mücadele ile ilgili kapsamlı bir yazı daha hazırlayacağım. Hiçbir fırsat vermemek lazım mazallah kişisel yazıları bile kopyalıyorlar 😀

 6. hocam bunlarda çare olmuyor ne yazıkki google a kaç kez şikayet ettik herhangi bir gelişme olmuyor yazdıgım makaleyı kopyalayan benden ustte cıkıyor ..en son çare hack programlarıyla arkadaşa ders vermek olacak sanırım

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Verifacition
Twitter Artık Daha Güvenli

İnternet git gide korkulur hale geldi.Bu sebeptendir ki Twitter girişlere güvenlik getirmiş.Artık Twitter hesabınıza bankalardaki gibi telefonunuza gelen doğrulama mesajı...

Kapat