Google’den Okçulara Doodle!

Google’den Okçulara Doodle!

Hazırladığı Doodle‘lar ile bazen luzumsuz bazende işe yarar şeyleri insanların aklına getiriyor Google. Ana sayfasında bugün de dünyanın en büyük spor organizasyonu olarak gösterilen olimpiyatlara özel Doodle ile süsledi. Dünyada yaklaşık 1 milyar kişinin izlemesi tahmin edilen 2012  tamamlanırken Google da artık oyunlara konsantre olmaya başladı. 12 Ağustos‘ta sona erecek olimpiyat oyunlarında yarışmaların ilk gününde okçuluk müsabakaları yapılacak.

Google da bunun için olimpiyat oyunlarının ilk gününde okçuluk sporuna özel bir Doodle hazırladı. Ülkemizde ise bizi bu dalda milli sporcu Begül Löklüoğlu yarışacak. Anlaşılan Google olimpiyat süresince bu tarz Doodle’lar hazırlamaya devam edecek.

okçuluk

Bu arada okçuluk ile ilgili bizaz bilgi verelim;

Okçuluk. Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları‘nda olimpik programa alınmış, 1972’den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır. Bu branşta ilk dönemlerde Fransa, Belçika ve Büyük Britanya söz sahibiyken, daha sonraki dönemlerde ABD, Rusya, İskandinav ülkeleri, İtalya ve Kore bu ülkeleri izlemiştir. 1931’de kurulan ve halen 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu  okçuluk dalında en büyük otoritedir.

Aynı zamanda,

Yaylar, fiber, ahşap, karbon veya çelikten imal edilir. Yayın esnek maddesi solar kauçuktan yapılır. Buna mirsin adı verilir. Bilinen ilk kompozit (çok parçalı) katı yay Hunlar tarafından yapılmıştır. Oklar ise fiber, karbon, alüminyum tahta veya çelikten olabilir. Oklar kompozit olarak birkaç malzemenin birlikte kullanılması ile de yapılabilir. Okun arkasında oku yönlendiren 3 tane tüy bulunur. Oklar 60 ila 71 cm uzunluğunda, ağırlıkları ise 20 ila 28 gram arasında olmalıdır. Hedef, çember çizgilerle beş renge boyanır. Bu renkler merkezden dışa doğru sırasıyla sarı, kırmızı, mavi, siyah ve beyazdır. Her renk şerit de ikiye ayrılır. Böylece hedef içten dışa doğru 10’dan 1’e inen sayılarla numaralanır. 122 cm çapındaki hedef 90, 70, 60 metre atışlarında, 80 cm çapındaki hedef ise 50 ve 30 metre atışlarında kullanılır. Salon yarışlarında; 25 metre uzaklıktaki hedefin çapı 60 cm, 18 metre uzaklıktaki hedefin çapı ise 40 cm olmalıdır.

Her ok hedefte vurduğu yere göre puan alır. Bir ok halkaları ayıran çizginin tam üzerine saplanmışsa daha yüksek olan puanı alır. Uluslararası yarışmalarda erkekler iki turda 144’er ok atarlar. Her turda okçu 90, 70, 50 ve 30 metreden hedefe üçer düzine ok atar. Bayanlarda 4 ayrı mesafeden 3’er metredir. Okçular her seferinde sayılarını okumadan önce 6 atış yaparlar. 50 ve 30 metreden daha küçük hedefe yaptıkları atışlarda ise 3 atışta bir sayı okunur. Bir yarışmada her sporcu toplam 288 atış yapar.Hedefin çapı ok atış uzaklığına göre belirlenmiştir. Yarışmanın birincisi toplam puana göre belirlenir. Kol ve sırt kaslarını , göz koordinasyonunu geliştiren bir spordur.

Wiki

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : 2012, doodle, google, Londra Olimpiyatları, Londra Olimpiyatları açılış seremonisi, milli sporcularımız, okçuluk, Okçuluk Federasyonu, olimpiyat oyunları,
adet güzel yorum :)
Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
el yazısı
El yazısı ile aramak…

Google arama seçeneklerine farklılık katıyor.Sesli arama, şöyle arama böyle arama derken şimdi el yazısıyla arama çıktı. Mobil cihazlar için farklı yollara başvuran...

Kapat