Felsefe Hocasına “Varlık” Şakası Yapmak

Felsefe Hocasına “Varlık” Şakası Yapmak

Öğrencilik hayatının vazgeçilmezi olan eğlence, benim gibi “uslu çocuk” olanların profiline ters düşse de arada sırada muzurluklar yapabiliyorum. Okulda yaşadığım ve çok hoşuma giden bir olayı sizlere anlatacağım. Anlatmaya başlayım

Bildiğimiz üzere Felsefe dersi liselerde sanırım 11. sınıftan itibaren zorunlu olan bir ders. Bu derste öğrenciler düşünmeye, sorgulamaya ve sorunları didiklemeyi öğretiyor. İlk işlediğimiz Felsefe dersinde öğretmenimiz bize “Tüm varlık aslında, yoktur.” benzeri bir ifadeden bahsetti. Tabii sınıf ortamı olunca, arkadaşlar “hocam aslında ben yokum”,“Ben yoksam dışarıya istediğim gibi çıkarım” vb. espiriler yaptı. Öğretmeni önceden de tanıdığımız için espiri anlayışını, aşağı yukarı neye kızacağını biliyorduk. İlk dersi felsefe‘yi severek bitirmiştik. Ama öğrenciyiz biz ya, illa işin içine bir hinlik sokacaktık.

Aradan zaman geçti. Arkadaşlar öğretmen hakkında ayrıntılı istihbarat toparlamış, kısacası öğretmeni “çözmüştük” . Nasıl olduğunu hala anlayamadığım bir şekilde bir öğretmeni, felsefecimizi dersten 5 dakikalık çağırmaya ikna eden arkadaşlar (inanamadığım diyorum çünkü söz konusu ikna edilen öğretmen görünüşte sert bir kişiliğe sahip), çok güzel bir plan yaparak yapacağımız operasyonu kararlaştırdık.

Sınıfımız okuldaki atık kitapların yaza doğru depolandığı bir yerdi. Sonradan sınıf oldu. Bu yüzden penceredeki parmaklıklar açılabilir durumda. Felsefe dersinden önce planımızı tamamladık. Son kararlar alındı, ve ikna edici öğretmen ile, felsefeciyi dersin ortasında çağırmak üzere anlaşıldı. (Hala inanamıyorum bu hocayı nasıl ikna ettiler 😀 ). Kameralar sınıfta görülmeyecek noktalara yerleştirildi. Anlayacağınız “We are ready!” idik. Ve ders zili çaldı….

Arkadaşların sinsi sinsi gülüşleri arasında sınıfa giren zavallı kurbanımız (felsefeci) gülüşmelerden bir şey anlamamış olacak ki normal bir şekilde bizi selamlayarak sınıfa girdi. Kürsüsüne usulca oturdu, sınıf defterini imzaladı ve yoklamayı aldı. İkna edici öğretmen ile ders ortasında kurbanı çağırmak üzere anlaşmamızın sebebi yok yazılmamak içindi. Plana göre öğretmen yoklamayı aldıktan sonra operasyonumuz başlayacak ve yok yazılmak gibi bir sorunumuz olmayacaktı. Şayet öylede oldu..

Derse girdikten yaklaşık 15 dakika sonra ikna edicimiz kurbanımızı telefonla çağırdı. Öğretmen(kurban) dışarıya çıkarken sıkı sıkı “Dışarıya çıkmamamız” gerektiğini tembihledi. Ben “Olum! Bu işte bir iş var, Kesin ikna edilen öğretmen felsefeciye yapacağımız hinliği söyledi. Sonra bizim aleyhimize bir plan kurdular” diyerek. Düşünmeye başladım.

Ben bunları düşünürken sınıfın yarısı camdaki açık pencere korkuluğundan tahliye edilmiş, atlayamayanlardan geriye; korkak(atlamaktan korkanlar), şişman (kilo sorunları yüzünden atlayamayanlar), bir kameraman ve de ben kalmıştım. Bu arada tahtaya “Aslında varlık yoktur” yazmıştık. Geriye kalan arkadaşlarımı ikna ettikten sonra daha önceden de atladığım yaklaşık 2 metrelik yükseklikte olan pencereden kolayca atladım. Benden önce atlayanlar arasında sakatlanan, birbirinin üzerine düşenler olmuştu ama bunları zaten göze alarak atladığımız için pekte sorun teşkil etmedi. Bazıları ise sınıf kapısından çıkarak dışarıya geldi.

Atlayanlar hemen saklanıyor. Öğretmenin gelmesini heyecan ile bekliyorlardı. Ben öğretmenin halini görmek için hemen sınıfa doğru koştum. Sınıfa girdiğimde öğretmenin kızgın olmadığını gördüğümde derin bir ” ooooohhhh” çektim. Çünkü öğretmen şaka yapılmış gibi şaşkın şaşkın bakmıyor, sağa sola sataşmıyordu. Yine “Olm, bu işte bir iş var böyle olmaması lazım” derken olayı anladım. Operasyon başarısızdı, geri çekiliyorduk ….

Hakikaten de şaşırmıştım, böyle bir şaka yapılan biri ya avanak avanak etrafa bakar olayın ne olduğunu anlamaya çalışırdı yada olayın kendisine yapılması sebebi ile bir kaç öğrencinin haşatını çıkarırdı. Yada en azından sınıfcak disipline giderdik. Ama hiçbiri olmadı. Çünkü operasyon başarısızdı. Yaptığımız plan çok güzel işlemişti işlemesine yanlız tek sorun sınıfta kalan bir kaç arkadaşın öğretmene (felsefeciye) dayanamayıp sınıfa geldiğinde olayları anlatmasıydı.

Sonuçta sınıfcak eğlendik, güldük ve öğretmen ile bağımızı güçlendirdik. Bazen dozajında ve yerinde yapılan şakaların fayda sağladığını farkettik. Yine de daha güzel bir operasyon olabilirdi ama olsun, bu macera da çok hoş bir anı olarak aklımızda kalacak.

Hoşuma giden güzel bir anı olan “Felsefe Hocasına “Varlık” Şakası Yapmak” ı ileride devamı vb. anıların gelmesi dileği ve unutmamak amacı ile yazdım. Umarım hoşunuza gitmiştir.

Yazı nasıldı ama?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...Loading...
Etiketler : felsefik şaka, komik anı, öğretmene şaka yapmak, şaka,
adet güzel yorum :)
Yorumlar,bizi seven insanlar!
Daha fazla Kişisel
okul açılma tarihi
Yaklaşan Okul Standartizmi ve Öğrenci

İstesek de istemesek de her tatilin sonunda bir okul dönemi var. Sınav var, sözlü var, dershane var. Var anası var....

Kapat