Bir metre uzaktaki lambaları manyetik dalgalarla yaktılar!

Bir metre uzaktaki lambaları manyetik dalgalarla yaktılar!

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Türkiye’de ilk kez bir üniversitede geliştirilen sistem sayesinde yüksek güçteki dalgaların transferiyle arada bir bağlantı olmadan uzaktaki enerji sistemleri tahrip edilebiliyor.

Geliştirilen sistem hakkında bilgi veren SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Lütfi Öksüz, Türkiye’de ilk kez yüksek güçte, yüksek dalga mikrodalga sistemini Kanada ve ABD’li ortakların da desteğiyle geliştirdiklerini söyledi.

 

Bir metre uzaktaki lambaları manyetik dalgalarla yaktılar

Bu sistemler arasında 95 GHz’de insanların üzerinde yanma hissi uyandıran mikrodalga sisteminin yer aldığını belirten Doç. Dr. Öksüz, uyduların düşürülmesi, tankların durdurulması, telekomünikasyon sistemlerinin tahrip edilmesi, elektrik sisteminin göçertilmesi gibi bir çok uygulaması olduğunu söyledi.

Laboratuvarda yaptıkları deneylerde yaklaşık bir metreden neon lambaları arada hiçbir bağlantı olmadan yakabildiklerini belirten Doç. Dr. Öksüz, şöyle konuştu: “Bir metre uzaklıkta bilgisayar sistemini, bir aracı, herhangi bir sistemi tahrip edecek enerjiyi transfer edebiliyoruz. Asıl amacımız bunu daha uzaklara transfer edecek sistemleri geliştirmektir.”


Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : S.ü Teknik üniversitesi,
adet güzel yorum :)
  1. amerika bunu daha önceden yapmıştı sanırım. biz onların çöpe attığı teknolojileri bulduk diye seviniyoruz.

  2. bu sistem zaten keşfedilmiş ve aktif olarak kullanılmakta bizimkiler yine AMERİKAYI YENİDEN KEŞFETMİŞLER

  3. bu sitem zaten daha evvel keşfedilmiş ve hala kullanımda yani AMERİKA yeniden keşfedilmiş durumda . demekki bize vermedikleri teknolojiyi üretmişiz.

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
ilk Türk otobüsü görücüye çıktı!

Tasarımı Türk mühendislerince yapılan yüzde yüz yerli ilk Türk otobüsü "Centravel", görücüye çıktığı "Busworld Turkey 2012 Otobüs Endüstrisi ve Yan...

Kapat