Bir baş belası işletim sistemi daha! – Sailfish

Bir baş belası işletim sistemi daha! – Sailfish

iOS’u, Android’i, Windows’u unutun; yeni işletim sistemi Sailfish ile tanışın!

Nokia’nın geliştirmekten vazgeçtiği mobil işletim sistemi MeeGo’yu temel alan Sailfish, resmen tanıtıldı. Jolla tarafından geliştirilen Sailfish, sadece cepleri değil tabletleri de destekleyecek.

Söz verdiği gibi, Jolla onun MeeGo tabanlı Sailfish  OS tanıttı. Şirketi Sailfish pratik multitasking’e odaklanarak ve aslında uygulaması girmeden ana ekrandan uygulamaları çalıştıran ile etkileşim yeteneği ile “Tamamen tüketici ihtiyaçlarından ilham alınarak tasarlanmıştır” diyor. Sailfish ayrıca, kullanıcıların sadece  bir menü görmektense ekranlarını kişiselleştirme özelliklerini ekleyerek vedurum güncellemeleri hızlı bir şekilde göz önüne getiriyor.

İşletim sistemini şimdiye kadar kendi içinde geliştiren Jolla, bundan sonra onu “topluluğun katkılarıyla” yapılandıracağını söylüyor. Tanıtımda Sailfish’in en çok üzerinde durulan özelliği, çoklu görev yetenekleri, kişiselleştirilebilme, “hızlı ve zahmetsiz etkileşim” oldu. Tanıtım sırasında işletim sisteminin derinliklerine çok fazla inilmese de, etkin uygulamaların giriş ekranına tutturulabilmesi sayesinde uygulamanın tüm ekranı kaplamadan kontrol edilebilmesi hoş bir özellik olarak gözümüze çarptı. Farklı yonga setlerini desteklecek olan Sailfish, ilk gerçek “açık ekosistem”i meydana getirdiğini iddia ediyor.

Jolla bazı gerçek donanım üzerinde Sailfish çalışan bir video yayınladı. Cihazın kilidini açmak için ekranın altından yukarı kaydırmak gerekiyor.Bunun yanı sıra dört uygulamalar küçük pencere sistemi ile çalışıyor.

Jolla, yonga üreticisi ST-Ericsson NovaThor platformu ile Sailfish’i destekleyeceğini duyurdu. Şirket kısa sürede daha fazla yonga şirketi ile ortaklık kurması bekleniyor. Bunun gerçek cihazlar söz konusu olduğunda, Sailfish güçlü donanım önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeyi düşünüyor.

Jolla’nın demo videolarında Sailfish’e baktığımızda, OS BlackBerry ,windows8 ve MeeGo’yu andıran bazı unsurlar göze çarpıyor.

Sailfish, Jolla markasını taşıyan ceplerle geleceği gibi, üreticilere kendi donanımlarıyla kullanmaları için de sunulacak.

Çok yakında geliştiriciler için SDK paketi yayınlanacak Sailfish’in bir videosu da yayınlandı. Sailfish’in tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Kötü olan yanı elimizde yeterince video  ve bilgi bulunmaması.Önümüzdeki günlerdeki güncellemelerle sailfish’i yavaş yavaş tanıyabileceğiz.

Peki siz, Bunu kullanmayı düşünür müsünüz?

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : akıllı telefon, Gelecek, Jolla, MeeGo, Nokia, sailfish,
Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
Öğretmenler Günü Bir Günmüş!

Merhaba, Biraz eleştiri dolu yazımı şu an okumak üzeresiniz. Hatırlanması gereken günleri bir güne dolduran sistem.İnsanların milli ve manevi değerlirini...

Kapat