Avatar Gercek oluyor!

Avatar Gercek oluyor!

Google’un kurucusu Lary Page, Google eski CEO’su Eric Schmidt ve yönetmen James Cameron’un ortak olduğu Planetary Resources, asteroitlerde maden arayacakmış.

Google’un patronları tarafından kurulan Planetary Resources adlı şirket, Google’ı dünyanın ilk uzay madencisi yapacak. Şirketin, “Küresel ekonomiye trilyonlarca dolar katkı sağlayacak, insanlığın refahı artacak” diyerek duyurduğu proje, bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi insansız uzay araçlarının astroitlere gönderilmesi sayesinde gerçekleşecek. Bu uzay araçları, ya astroitin üzerinde, ya da Göktaşının boyutuna göre onu dünyaya çekip getirerek yüzeyindeki madenleri çıkartacakmış.

Üç ünlü isim “Planetary Resources” adlı bir şirket kurarak uzayda başta maden olmak üzere doğal kaynak arayacak. Şirketin yönetiminde kimler olduğu ve amaçları salı günü ABD’nin Seattle kentindeki Uçak Müzesi’nde açıklanacakmış.

NASA’NIN yaptığı hesaplamalara göre insanoğlunun, insansız bir uzay gemisini uzaya yollaması, bu geminin 500 ton ağırlığında ve 7 metre çapında bir asteroiti ayın yörüngesine çekmesi için yapılması gereken yatırım 2.6 milyar dolar. Bunlar göz önüne alındığında böyle bir görevin başarılma şansı 2025 yılından önce mümkün görünmüyor.

Örneğin 1852 yılında keşfedilen ve ilk aşamada küçük bir gezegen olduğu zannedilen 16 Psyche Göktaşı, şimdiye dek astronomların gözlemlediği en metal yoğunluklu Göktaşı olarak biliniyor. Üzerindeki demir ve nikelin insanlığın ihtiyacını milyonlarca yıl karşılayabileceği hesap ediliyor. Göktaşının dünyaya uzaklığı ise 450 milyon kilometre. Karşılaştırmak gerekirse Ay’ın dünyadan uzaklığı yörüngeye bağlı olarak değişse de yaklaşık 400 bin kilometre olarak ölçülüyor.

Evet… Google burada da karşımıza çıktı.Bakalım başka hangi alanlarda karşımıza çıkacak.Önceden dediğim gibi bizim Türkiye’mizin de yerli girişimci google’lara ihtiyacımız var.

Yazı nasıldı ama?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Etiketler : avatar, Avatar gerçek oluyor, Eric Schmidt, Gelecek, James Cameron, Larry Page, Planetary Resources,
adet güzel yorum :)
  1. ohoooo 2025 ha bu işte olasılıkları çok düşürür.500 ton astroidi ayın yörüngesine çekecen sonra astroidi arıyacaklar bulacaklar.

Yorumlar,bizi seven insanlar!

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress 3.3.2 Yayınlandı

Wordpress’in yeni sürümü yayınlandı .Güncellemeden sonra bir espri karşılıyor bizi “WordPress 3.3.2 sürümünü kullanmanız görüntünüzü, kişiliğinizi ve web yayınlama deneyimlerinizi...

Kapat