Aklımı esir almaya mı çalışıyor? Hayır Yanılıyor!

Aklımı esir almaya mı çalışıyor? Hayır Yanılıyor!

Dizi izleyen biri değildim. Daha çok benim için kısa süre içerisinde biten, olayların sürenin sonunda sonlanacağı filmler mantıklı geliyordu. Halen lüzumsuz,fikir dünyasına hiç bir katkısı olmadığını düşündüğüm film, dizi ve bilimum her şeye karşıyım. Bu tür filmleri dış mihrakların oyunu olarak tüm suçu zavallıların üzerine atmak yerine bunları farklı bir tür komplo teorisi olarak değerlendiririm. Doğru mu düşünüyorum bilmem lakin bu konuyu birazda olsa mıncıklamak istedim.

Yukarıdaki başlangıca farklı bir açıdan baktığımda bir takım yeteneklerimizi geliştiriyor olabilir.Görme? Duygular? Genel kültür?  Gündemden haberi olmak? Zeka?(Yok yok.. zekayı eklememeliydim ama burada dursun) Yada ne bileyim boş zaman geçirme yeteneği? Belkide ben ön yargılıyımdır? Nedense pek yararını göremedim hayatımda.Yinede buraya aklınıza gelen yararlar için üç nokta koyayımda siz doldurun ...

Halen bahsettiğim düşünceleri sürdürmeme rağmen ufak bir kaçamak yapıp Sherlock ve Mr Robot serisini izleme fırsatım oldu. Ne mi oldu? Sanırım bir takım şeyleri görmeyi başardım.

Yukarıya geri dönelim, bahsettiğim üzre dizi ve filmleri birer komplo teorisi olarak değerlendirmiştim. Bu tür film ve dizilerde öncelikle statümüzü belirlememiz gerek sanki.“Bakan insan” mı olmayı seçiyoruz? Yoksa “gören insan”Kanımca iki tarafı da oynamak bizim yararımıza olacak. Ben böyle izlemeyi tercih ediyorum. Yoksa kafam allak bullak oluyor. “Bi dakika yoksa olması gereken bu mu?”

Kendimi yönetmenin yada senaristin yerine koyduğum zaman çıkardığım sonuç ise şöyle.Eğer benim böyle bir görevim olsa(yönetmen gibi) “Lan ben eğer dış mihraksam tüm Türklerin, Müslümanların,tüm dostumun düşmanlarımın kafasını karıştırayım Nihahahah?!!!?” diye bir düşünce içerisine giremem, “Tabi manyak mıyım? niye yapayım?” o zaman “Bu diziyi benim vatandaşım olan Amerikanlar da izleyecek dostum olan İngiliz de!” diye düşünmem mantıklı olur. Böyle olunca da herhalde şöyle bir düşünce içinde bulunurdum: “Olum ben en iyisi dizimin, filmimin yanında kültür adı altında tüm şerefsizliği de yollayım,ahlaksızlığı da, kapitalizmi de.Dur bakim! Bi de hazır gönderiyorken markalarımın viral reklamını yapiim.” .Haksız mıyım, Yoksa böyle yapmaz mıydım?

Herhalde böyle yapardım. Resme tümden bakmaya çalıştığımda film ve dizilerde gördüğüm şeyleri sıralarsam:

          1.Galiba bizim üzerimizde oyun oynuyorlar! Olamaz intihar etmeliyiz!!! (Tabii ki bu seçenek şakaydı)

          2.Kültür. İster istemez ediniyoruz.Bunu kabul edemeyiz ama oluyor

          3.Ahlaksızlık. Ne yazık ki ihtiyarların yakınıp durduğu şeylerden ama biz gençler olarak bir tepki ortaya koymazsak sanırım kendi inanışımızın değerlerinden uzaklaşacağız. Amerikan dizilerini hiç sevmedim tamamen pislik yankiler.

          4.Viral reklamlar. Ben bu reklamları çok büyük silahlar olarak değerlendiriyorum. Film yada dizi izlerken “Anaa Apple mi o? Vayy bak Elliot hacker ama Apple kullanıyor.Hmm dimek ki Apple GÜVENLİ? “ dedim ben. Yada bir arkadaşım izlerken “The Big Bang Theory” (yanlış hatırlamıyorsam) göz atma fırsatım oldu. “Anaa Sheldon’un bilgisayarı neymiş öyle..” diyip internette araştırdım.(Merak edenler Sheldon’un bilgisayarının modeli‘ne ulaşabilir). Sonuç olarak bende viral kurbanı oldum.

          5.   …(devam edebilir bu şekilde)

Sonuç olaraak

Ben sadece kötü etkilerine odaklandım galiba. İyi/Kötü yanları sonuçta bizde bitiyor. Eğer bilinçli bir (izleyici değil) “GÖREN” olmayı başarırsak;çocuğumuzla, kardeşimizle yahut beraberimizde izleyenlerle örneğin bir parti sahnesini ileri sardırıp “Bak yavrucuğum.Bu bizim ne geleneğimizde var ne de değerlerimizden biri.O yüzden buna karşıyız,o yüzde bu sahneyi atlıyoruz” diyebilmeli yada Sherlock’un düşünme tarzını övebiliriz. Kanımca böyle olduğumuzda kötü tarafı ayıklayabilip iyiyi özümsersek dolaysıyla bilinçli bir (izleyici değil)gören oluruz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu arada konu hakkında görüşlerini almak üzere Caner ağabeyi Ramiz Tayfur ve İsmail ağabeyi de mimleyeyim.

Yazı nasıldı ama?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Etiketler : bilinçli izleyici, dizi izle, düşünce yazısı, Film ve diziler, kapitalist oyunlar, Mr Robot, Sherlock, Sherlock'un düşünme tarzı, Tv'nin zararları,
adet güzel yorum :)
  1. Dizi izlemeyi bırak tbv açmayı bile istemiyorum. Tv kanallarımız tam bir rezalet olduğundan hiçbir güven kalmadığından tahminen 2,5 yıldan fazladır izlemiyorum. Anca biri açar 2 dk bakar giderim. Haberler bile yalan, yandaş. Hiç ilgimi çekmiyor. Sadece harddiskime attığım sinema filmlerini izlemek için tv açarım. Diziyle mutlu olanlar, diziye merak salanlar yaşadıkları dünyada kendi dizilerini çeksinler. Çünkü o yalan ve mutsuz dünyayı izlemektense kendi yalan dünyanızı mutlu, iyi yapın.

  2. S.A. bende bir zamanlar (2 sene filan önce )senin gibi düşünüyordum.sonra farkettiğim üzre kimse böyle ince bir meseleyi düşünecek kadar kendinin farkında değil.%80 aynı fikirdeyim şu anda .geri kalanı,bu yazıyı yenileyip nasıl izlenmeli eklemelisin.ben dakik olmaya çalışan bir insanım ki çoğu insanda saniyelerini boşa harcamaktan kaçınır.örneğin face’de hızla geçtiğimiz çok değerli yazılar vardır.uzun olması kaçmamıza yeter.
    ama bir filme oturup 2 saat ayırabiliyoruz .o zaman soru şu olmalı ^2 saatimi takas yaptığım bu filmin gözle görülür faidesi ne^.bunu okurken aldığımız nefesin 1 tanesi bile geri dönemez.müslüman için nefes sayılıdır ve bizim saniyemiz budur.israf lüxümüz yoktur!

Yorumlar,bizi seven insanlar!
Daha fazla Kişisel
Yeni bir başlangıç, yeni bir okul!

Evet geri döndüm. Artık kişisel ağırlıklı yazılarımla karşınızda olacağım

Kapat